Manisa Genç İş Adamları Derneği’nin düzenlendiği “Kent Buluşmaları” programının 2.’si DoubleTree by Hilton Manisa’da yapıldı. MAGİAD’ın ev sahipliğinde düzenlenen programın onur konuğu Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün oldu. Burada konuşan Başkan Ergün, imar planına ilişkin açıklamalarda bulundu. Başkan Ergün şöyle dedi: “İmar planıyla Manisa’nın 30-40 yılını planlıyoruz.  Yıllardır imar imar diye bahsediyoruz. Arsa üretilemedi. 10 bin nüfuslu Muradiye nüfusu 50 bine yaklaştı. Burayı katlettik. Nüfus arttı ama kullanılan boru aynı. Manisa çok hızlı ve çabuk büyüyor bu da sıkıntıları beraberinde getirdi. Bu sıkıntılar 30-40 yıl daha devam edecek. Manisa’nın yeni imar planlarıyla hayata geçecek olan projelerde alt yapıya çok ihtiyaç var. Spil Dağı ile Gediz’in bulunduğu çevre yoluna kadar imar planı çalışması yapacağız. Nüfus artacak. Bu nüfus artışı kira ve konutlarda fiyat artışlarına neden olacak. Önümüzdeki 5 yıl içinde 15-20 bin konutun yapılması şart”

Manisa Genç İş Adamları Derneği’nin (MAGİAD) düzenlendiği “Kent Buluşmaları” programına katılan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, kurucu üyeleri içerisinde olduğu derneğin düzenlediği organizasyonda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Manisa Genç İş Adamları Derneği’nin düzenlendiği “Kent Buluşmaları” programının 2.’si DoubleTree by Hilton Manisa’da yapıldı. MAGİAD’ın ev sahipliğinde düzenlenen programın onur konuğu Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’dü. Programın açılış konuşmasını yapan MAGİAD Başkanı Serdar Bozyaka, derneğin geçmişte kurucu üyelerinden de olan Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e programa katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Bozyaka’nın ardından Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, genç iş insanlarına hitap etti. Kurucu üyeleri içerisinde olduğu derneğin düzenlediği organizasyonda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Başkan Ergün,” Geçmişte bizler sizin yerinizde oturuyorduk. Sizlerin de bizlerin bugünkü koltuklarında oturmanız uzak değil. Bunun için, iyi ilişkilerle bu toplulukların içerisinde bulunmak, sizleri daha iyi noktalara getirecektir ”dedi.

HİZMET VE YATIRIMLARA DA DEĞİNDİ

 Konuşmasının devamında belediye yatırım ve çalışmaları hakkında bilgiler veren Başkan Ergün,” Belediye demek hizmet demek. Hizmeti en iyi şekilde vatandaşa ulaştırabilmek. İlk defa kurulan bir büyükşehir belediyesi olmanın zorluklarını hem MASKİ kuruluşunda, hem de şirketlerin kuruluşunda çok kısa bir süre içerisinde geride bıraktık. Önemli olan vatandaşı mutlu etmek. Aileleriyle, çocuklarıyla huzur içerisinde yaşadıkları bir şehir oluşturabilmek, en iyi yaşam şartlarını sunabilmek. Tabii bunları yaparken, en önemli faktörlerden biri de insan sağlığı açısından  “çevre”.  Gelecek nesillere daha yaşanabilir, sağlıklı çevre bırakabilmek. Bu anlamda Uzunburun Katı Atık Bertaraf Tesisi ve Düzenli Depolama Alanı ve Atık Su Arıtma Tesisleri önem taşıyor. Manisa, Turgut Özal’daki vahşi depolamada meydana gelen yangınlarla gündeme geliyordu. Bu anlamda, şehrimizdeki 40 yıllık bu sorunu çözebilmek adına Uzunburun Katı Atık Bertaraf Tesisi ve Düzenli Depolama Alanı ve geri dönüşümü noktasında yatırımı hayata geçirdik. Ayrıca, Türkiye’de ilk defa ilin genelinden evsel atıkların trenle taşınmasını sağladık. 2009 yılında, Viyana’da mevcut tesisleri gezme fırsatı buldum. Yanma tesislerini ve trenle tüm Viyana’nın atıklarının taşınarak dönüşümünü görmüştüm. Bizim de Manisa’ya böyle bir yatırımı kazandırma fırsatımız oldu. Büyükşehir olduğumuzda ilin genelinde 13 tane atık su arıtma tesisi vardı.  Manisa merkezinde, 25 bin günlük kapasiteyi 93 binlik kapasiteye çıkartarak 750 bin nüfusa tekabül edecek tesisi kazandırdık. Bunun ardından Turgutlu ve diğer ilçelerimizdeki tesisler geldi. Manisa, bugün 22 tane atık su arıtma tesisine kavuştu. Bu yatırımlar yapılırken insan sağlığı, geleceğimiz en önemi faktörlerden bir tanesi” ifadelerinde bulundu.

SÖZ DÖNÜP DOLAŞIP İMARA GELDİ

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Manisa’nın hızlı ve çabuk büyüdüğünü söyledi, Manisa’da 34 yıldır imar planının hayata geçmemesi nedeniyle sıkıntıların yaşandığını, bu sıkıntıların önümüzdeki 30-40 yılda da devam edeceğini açıkladı.

Başkan Ergün, siyasilerin oy kaybeder korkusuyla imar planlarını hayata geçirmekten uzak durduğunu kaydetti. 2009 yılında ilk belediye başkanı olduğu zaman ilk işinin gecekonduların ve kaçak inşaatların önüne geçmek için imar çalışmalarına başladığını vurgulayan Ergün, 2014 yerel seçimlerine 4-5 ay kala imar planının tamamlandığını, ancak özellikle gecekondulaşmanın olduğu yerler başta olmak üzere 15 bine yakın itirazın geldiğini, propagandaların yapıldığını söyledi. 4-5 yıllık emeklerin mecliste reddedilmesiyle imar planının iptal edildiğini kaydetti.

“ÖNÜMÜZDEKİ 5 YIL İÇİNDE 15-20 BİN KONUTUN YAPILMASI ŞART”

Manisa’da araç icradan satılığa çıkarıldı Manisa’da araç icradan satılığa çıkarıldı

Ergün, “2014 yılında Manisa Büyükşehir Belediyesi oldu.  Manisa’nın büyükşehir olması hasebiyle alan genişledi. O zamandan başlayan süreç bugünlere geldi. Manisa’nın 450 bin olan merkez nüfusunun 10 yıl içerisinde 650-700 binlere geleceği öngörülüyor. Spil Dağı ile Gediz Nehri arasına sıkışmış bir Manisa var.  İmar planı çalışmalarının hayata geçmesi şarttır. Siyasi olarak oy kaybederim diye düşünürseniz hiçbir şey yapamazsınız. Doğru olan tektir. Yeni bir imar planı hazırladık. Bu sefer İzmir Mimarlar Odası iptali için başvurdu. İptal edildi. Yeni imar planı için sıfırdan başladık. 1/5000’lik planlar geçti. Şimdi 1/1000’lik planları hazırlıyoruz. Pazartesi günü inşallah mecliste bu kararı tamamlayacağız. Bölge bölge çalışma olacak. İmar planıyla Manisa’nın 30-40 yılını planlıyoruz.  Yıllardır imar imar diye bahsediyoruz. Arsa üretilemedi. 10 bin nüfuslu Muradiye nüfusu 50 bine yaklaştı. Burayı katlettik. Nüfus arttı ama kullanılan boru aynı. Manisa çok hızlı ve çabuk büyüyor bu da sıkıntıları beraberinde getirdi. Bu sıkıntılar 30-40 yıl daha devam edecek. Manisa’nın çok önemli bir alt yapıya ihtiyacı var. Manisa’nın yeni imar planlarıyla hayata geçecek olan projelerde alt yapıya çok ihtiyaç var. Spil Dağı ile Gediz’in bulunduğu çevre yoluna kadar imar planı çalışması yapacağız. Nüfus artacak. Bu nüfus artışı kira ve konutlarda fiyat artışlarına neden olacak. Önümüzdeki 5 yıl içinde 15-20 bin konutun yapılması şarttır” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından toplantı sohbet ortamında devam etti. Program, hatıra fotoğrafı çektirilmesiyle sona erdi.