Bu hafta gram altın, dolar, borsa, gümüş, ons altında yatırımcıları neler bekliyor? Piyasalar için kritik veriler var mı? Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, bu sorulara yanıt aradı.

Özellikle perşembe gününe işaret ederek, "Para piyasalarında hareketlilik yaşanabilir" diyen Memiş, TV100'deki yazısında şunları aktardı:

Yatırım yapmak isteyenler dikkat! Yatırım yapmak isteyenler dikkat!

"Bu hafta para piyasalarında hareketlilik yaşanabilir. Özellikle perşembe gününe dikkat! Çünkü ABD enflasyon verisi perşembe günü saat 15.30’da açıklanacak. Bir önceki veri yüzde 3’tü. Temmuz ayı ise yüzde 3,3 olarak açıklanabilir Yüksek gelen enflasyon verisi tüm ülkelerde “Enflasyon geri döndü” yorumlarını beraberinde getirebilir. Bizim için sürpriz değil. Yılın ikinci yarısından itibaren enflasyonun tekrar geri geleceğini, 2024’ün ortalarına kadar yüksek seyredeceğini, Fed’in tekrar faiz indirimlerine başlayacağını birçok kez belirtmiştim.

Dolarda resmi kur 26,91, serbest piyasa 26,98 lira. TCMB’nin faiz toplantısı yaklaştıkça, baskılanma bitebilir. Yön yukarı. Ağustos ayı için beklentim 27,50 lira seviyesi. Dolar ile ticaret yapanlar veya dolara ihtiyacı olanlar, 27 liranın altını iyimser olarak görebilir.

ONS ALTIN Bin 942 dolar seviyesinden kapanış yapmıştı. Bu hafta bin 930-bin 958 dolar aralığını takip edeceğim. Fed üyelerinin şahin mesajları ve enflasyon verisi baskılanmanın devam edeceğini gösteriyor. Ağustos’ta bin 918-bin 960 dolar aralığında kalmayı tercih edebilir. Bin 930 ve altındaki rakamlar Eylül-Ekim hedefli 2 bin dolar üzeri için alım fırsatı sunduğunu düşünüyorum.”