Mayıs ayından itibaren gram altın fiyatlarında potansiyel yükselişlere ilişkin önemli bilgiler uzmanlar tarafından paylaşıldı. Dünya genelinde devam eden enflasyon ve faiz oranlarındaki tartışmalar ile jeopolitik gerilimler, altına olan ilgiyi artırıyor.

Altın fiyatları yükselişe geçti ve bu durum, yatırımcıların ve merkez bankalarının altına olan talebinin artmasına neden oldu. Aynı zamanda, Ortadoğu'daki çatışmalar ve İran ile İsrail arasındaki gerginlik, Çinli yatırımcıların altına olan ilgisini artırıyor. Bu talep, ons altın fiyatlarını büyük ölçüde destekliyor.

Rusya-Ukrayna savaşı ve bunun enerji ile gıda fiyatlarına etkisi, altın fiyatlarının artmasına neden olan diğer faktörler arasında yer alıyor. Bu gelişmeler, yatırım uzmanlarının 2024 için altın fiyatlarında rekor seviyeler öngörmelerine yol açıyor. Özellikle Çin'deki ekonomik belirsizlikler, yatırımcıların altına olan talebini artırarak ons altın fiyatlarını yükseltiyor.

Mayıstan itibaren altın fiyatları ne olacak?

Dünya Altın Konseyi'nin raporlarına göre, Çin'in altın tüketimi ilk çeyrekte tarihi seviyelere ulaştı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın altın rezervleri ise son aylarda rekor seviyelere yükseldi. Bu tür gelişmeler, önümüzdeki mayıs ayından itibaren altın fiyatlarının artış trendinin devam edebileceğini gösteriyor.

2700 dolar seviyeleri görülebilir

Altın ve para piyasaları uzmanları, ons altının 2.300 doları aşarak bu seviyeyi koruduğu sürece yükseliş eğiliminin sürmesini bekliyorlar. Hatta ons altının 2.400 doları geçmesi halinde, 2.700 dolar seviyelerinin gözlemlenebileceğini tahmin ediyorlar.

MHP lideri Bahçeli’den asgari ücret çıkışı! MHP lideri Bahçeli’den asgari ücret çıkışı!

Kaynak: Manisa Kulis Haber