Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 3 Temmuz'da açıklanacak olan Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi (Yİ-ÜFE) verileriyle birlikte, sigara ve akaryakıta uygulanacak ÖTV zammı da netleşecek. 2024 yılının ilk 5 ayını kapsayan ÜFE artışı yüzde 17,87 olarak gerçekleşmişti. Haziran ayı verisinin açıklanmasıyla birlikte bu oranın yüzde 20'lere çıkması bekleniyor.

Bakan duyurdu! Türkiye, Somali’de doğalgaz ve petrol aranacak Bakan duyurdu! Türkiye, Somali’de doğalgaz ve petrol aranacak

ÖTV Tutarları Artacak

Şu anda litre başına benzinde 9.45 TL, motorinde 8.86 TL ÖTV alınmaktadır. ÜFE'nin yüzde 20 artması halinde bu tutarların benzinde 11.34 TL'ye, motorinde ise 10.63 TL'ye yükselmesi bekleniyor.

Akaryakıt Fiyatları Zamlanacak

ÖTV tutarlarının artması, akaryakıt fiyatlarına da zam olarak yansıyacak. ÖTV üzerinden alınan Katma Değer Vergisi (KDV) ile birlikte benzinde 2.27 TL, motorinde 2.13 TL, oto gazda ise 1.80 TL artış bekleniyor.

Sigara Fiyatları da Artacak

Sigara fiyatları da ÖTV zammından nasibini alacak. Mevcut durumda 50 TL olan vergi eşiği, ÖTV zammıyla birlikte 60 TL'ye çıkacak ve en ucuz sigaraların fiyatı artacak. Bu kapsamda, 56 TL olan en ucuz sigaranın fiyatının 66 TL'ye çıkması bekleniyor

 

Kaynak: Haber Merkezi