Asgari ücretin 17 bin 2 TL'nin olmasından sonra 2024 yılındaki yeni yol ve yemek ücret artışları belli oldu.

Çalışanların yeni yılda en çok merak ettiği sorunun cevabı belli oldu.  Şirketler tarafından çalışanlarına ödenmesi gereken yol ve yemek ücretleri belli oldu.

Gelir Vergisi Kanunu'nda yer alan maktu had ve tutarlar, yeniden değerleme oranında artırıldı. Buna göre, çalışanların günlük yemek ücreti 2024 yılı için 170 liraya çıkarıldı. 56 lira olan yol parası istisna tutarı da 88 lira oldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının, Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu Genel Tebliği, Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği, Harçlar Kanunu Genel Tebliği ve Gelir Vergisi Genel Tebliği, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yayımlanan tebliğle, günlük 110 lira olan yemek parası istisna tutarı 2024 yılı için 170 liraya, 56 lira olan yol parası istisna tutarı da 88 liraya çıktı.

AYLIK ULAŞIM ÜCRETİ 2 BİN 888 LİRA

Böylece, aylık 4 bin 420 lira yemek parası, 2 bin 888 lira yol parası ödemeleri de vergiden istisna olarak çalışanlara ödenebilecek.

Dövizle ödeme yasağı esnetildi! Dövizle ödeme yasağı esnetildi!

Gelir Vergisi Kanunu’na göre işverenler, çalışanlarına günlük yemek bedeli tutarında yemek desteğinde bulunduklarında, devlet yapılan ödemeyi Gelir Vergisi, Damga Vergisi, SGK İşveren Hissesi, SGK İşçi Priminden istisna tutuyor.  Gelir vergisinden istisna tutulan günlük yemek ücreti her sene yeniden belirleniyor.

Kaynak: DİRİLİŞ POSTASI