Manisa'nın üzüm üretimi ile ünlü Sarıgöl ilçesinde, 2024 yılının ilk erkenci üzüm hasadı başladı. Superior ve Trakya İlkeren cinsi üzümler, üreticilerin bağlarında olgunlaşarak hasat edilmeye başlandı. İlk hasat, Mustafa Çalık isimli üreticinin 4 dönümlük Superior cinsi üzüm bağında gerçekleştirildi.

Superior cinsi üzümün 35-50 TL arasında Trakya İlkeren üzümün ise 35 TL'den satımına başlandığı öğrenildi.

Sabahın erken saatlerinde kesimlere başlanan erkenci üzüm türü olan Superior üzümü iç piyasada satılmak üzere büyük illere gönderiliyor. Sarıgöl'de mevsimin ilk erkenci üzümünü satan üretici Mustafa Çalık, "Bu yıl erkenci üzüm hasadına başlandı. İlçede ilk hasat bana nasip oldu. Öğrendiğimiz kadarıyla da Denizli'nin Buldan ilçesinde de hasadın başladığı yönünde bilgiler aldık. Sezonun tüm üzüm üreticilerine hayırlı olmasını dilerim." dedi.

Piyasalar bu haberi bekliyordu! Moody’s’ten Türkiye kararı! Piyasalar bu haberi bekliyordu! Moody’s’ten Türkiye kararı!

“DOLANDIRILMAYIN, YAŞ ÜZÜMÜ PEŞİN PARAYA SATIN”

İlçede başta Çekirdeksiz Sultaniye olmak üzere 9 farklı tür üzüm yetiştirildiğini aktaran Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen hasadın başladığı şu günlerde geçmiş yıllarda birçok üreticinin mağdur olmasına neden olan dolandırıcılık olaylarının tekrar yaşanmaması için yaş üzümlerin mutlak peşin paraya satılması gerektiğinin altını çizdi. Ülgen şunları söyledi: "Sarıgöl'de sezonun erkenci üzüm türü olarak yetiştirilen Superior ve Trakya İlkeren üzümlerinin kesimleri başladı. Üzüm üreticilerimize hayırlı olsun. Her yıl yaptığımız bir çağrı var yine tekrar etmekte fayda var. Yaş üzümlerinizi mutlaka peşin para ile satın. Her yıl birçok üreticimiz mağdur oluyor. Öte yandan Çekirdeksiz Sultaniye üzüm bağlarında örtme işlemleri devam ediyor. Çekirdeksiz Sultaniye üzümü hasadı Ağustos ayının 15'inden başlayacak ve aralık ayı sonuna kadar devam edecek. İlçemizde 120 bin dekarlık alanda üzüm yetiştirilmektedir. Sarıgöl'de ova ve Yayla bağcılığı sayesinde başta Çekirdeksiz Sultaniye üzüm olmak üzere dokuz tür sofralık üzüm yetiştirilir." 

Kaynak: İHA