Türkiye’nin büyük bölümü, yeni bir meteorolojik olayın etkisine giriyor. Hafta sonu itibariyle başlaması beklenen hava olayıyla ilgili uyarılar geldi.

Halk arasında kırkikindi yağmurları olarak bilinen konveksiyonel yağışlar, hafta sonundan itibaren ülkenin büyük bölümünde etkili olacak.

Sosyal medyadan meteorolojik olayları derleyip takipçilerine bilgi veren Hava Forum isimli hesap da bu konuda paylaşımda bulundu.

Paylaşımda şöyle denildi: “İlk etapta 40 gün sürecek olan kırkikindi yağmurları bu hafta sonu başlıyor. Denizden uzak, iç kesimlerde ikindi vaktinde yerel ani sağanak yağmur, dolu gibi hadiseler gözlemleyeceğiz. Tüm belediyeler rögar ve mazgal temizliklerini yapmalı, kurakta bunlar tıkanmıştır. Dikkat!”

G M Fcg D W8 A E N Dr X

Kırkikindi yağmurları nedir?

Anadolu’da kış ve yaz başlarında genelde öğleden sonra, ikindi saatlerinde görülen konveksiyonel yağışlara halk arasında verilen isimdir.

Vali Ünlü’den Başkan Durbay ve Balaban’a ziyaret Vali Ünlü’den Başkan Durbay ve Balaban’a ziyaret

Kırkikindi, Anadolu'da kış ve yaz başlarında genelde öğleden sonra, ikindi saatlerinde görülen konveksiyonel yağışlara halk arasında verilen isimdir.

Kırkikindi yağmurları, nisan yağmurlarından sonra başlar. Nisan yağmurlarının bitişi de mayıs ayının sonlarıdır. Yani genel olarak mayıs ayının sonlarında başlamaktadır. 40 gün ikindi ve akşam üzeri yağma ihtimali yüksek olduğundan halk arasında 40 ikindi şeklinde isimlendirilmiştir.

Isı kapasitesi, albedo gibi özellikleri açısından farklı karakteristiklerdeki araziler, güneş ışınlarından farklı dozlarda etkilenirler ve atmosferik sınır tabakanın ısınması da alttaki yüzeye göre farklılık gösterir. Bu farklılık, yere yakın tabakada bir heterojenlik oluşturur ve meydana gelen yoğunluk farkı, daha düşük yoğunluktaki (genellikle fazla ısınan) hava parselinin yükselmesini tetikler. Gerçekleşen konveksiyon yeterince güçlü ise gökgürültülü fırtına meydana gelir. Tabii bunda düşey rüzgâr kayması ve troposferin üst seviyelerindeki soğuk hava da etkilidir. Kırkikindi yağışları da diğer konvektif yağışlarda olduğu gibi kısa süreli ve ani bastıran sağanaklar şeklinde görülür. Çoğunlukla birkaç saati aşmaz ancak önemli bir miktar bırakır. Yağışlar bazen dolu şeklinde düşebilir.

Kaynak: Haber Merkezi