TÜRK-İŞ tarafından yapılan bilgilendirmede, şöyle denildi: 
TÜRK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı, Türk Metal Sendikası’nın Onursal Genel Başkanı, ülkemiz sendikal hareketinin yetiştirdiği değerli sendikacı, başkanımız Pevrul Kavlak, bugün (24 Şubat 2024 Cumartesi günü) yakalandığı amansız hastalık sonucu vefat etmiştir. Merhum Genel Başkanımız için yarın (25 Şubat 2024 Pazar günü) saat 12:00’de Türk Metal Sendikası önünde bir tören yapılacak, ardından ikindi vakti Kırıkkale Kavlak Camiinde kılınacak cenaze namazından sonra aile mezarlığında defnedilecektir.

Pevrul Kavlak Kimdir?


Pevrul Kavlak, 1962 yılında Kırıkkale'de doğdu. İş hayatına 1979 yılında M.K.E.K Silah ve Tüfek Fabrikası'nda adım atan Kavlak, daha sonra 1991 yılında Çerkezköy'de Profilo Telra Elektronik San. A.Ş.’de çalışmaya başladı. Sendikal alanda da aktif bir rol üstlenen Kavlak, Türk Metal Sendikası'nın çeşitli kademelerinde görev aldı.
1992 yılında Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şubesi 4. Olağan Genel Kurulu'nda Şube Mali Sekreterliği'ne seçilen Kavlak, sendikal faaliyetlerini bu görevle sürdürdü. Ardından 1995 yılında Çerkezköy Şube 5. Olağan Genel Kurulu'nda Şube Sekreterliği'ne, 1998 yılında ise Çerkezköy Şube 6. Olağan Genel Kurulu'nda Şube Başkanlığı'na seçildi.
2002 yılında Türk Metal Sendikası'nın Genel Sekreterliği görevine getirilen Pevrul Kavlak, sendikal alandaki başarılı kariyerine devam etti. 
Evli ve 2 çocuk babası olan Kavlak'ın 2012 yılında çıkan "Sosyal Sendikacılık" adlı bir kitabı bulunmakta.

Muhabir: Özkan ÇELİK