Manisa Valisi Enver Ünlü, yeni sezonun hayırlı olmasını diledi. Vali Ünlü, üzümün başkentinde Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün çok önemli üzüm çalışmalarına imza attığını kaydetti. Spil Karası üzüm çeşidini hasat etmekten dolayı mutlu olduğunu söyledi.

Vali Ünlü, “Bağcılık Araştırma Enstitüsü üzümün başkentinde verimli Gediz topraklarında üzümle ilgili bilimsel çalışmalar yapıyor, yeni üzüm çeşitleri geliştiriyor.

Bağcılık araştırma enstitümüzün deneme bahçesinde enstitümüzün geliştirdiği ve karası çeşidinin erkenci çeşidimizin hasadına hep birlikte sizlerle birlikte başlamanın heyecanını, gururunu yaşıyoruz. Bununla birlikte tabii üzümün başkenti Manisa'mızda hasat sezonu bağ bozumu sezonu başlıyor. Bundan sonra diğer çeşitlerle beraber büyük bölümünü yüzde doksan ikisini yetiştirdiğimiz şekilde yaş ve kuru yaklaşık ülkemize altı yüz milyon dolar ve üzerinde ihracat geliri getiren sultani çekirdek çözümümüzün de bundan sonraki dönemde hasadı başlayacak.

Tabii bu sene sıcaklar erken bastırdı. Bundan dolayı bir takım sıkıntılar yaşadık. Dolu zararı hasıl oldu ama Tarım Müdürlüğümüzün destekleriyle çiftçilerimize yakın ilgiyle birlikte oradan kaynaklanan zararı ve hasarı en aza indirmeye çalıştık.

İnşallah önümüzdeki yıl onların üzerine de koruyucu fileler temin etmek suretiyle kooperatiflerimiz aracılığıyla, ajanslar aracılığıyla daha iyi olacak.

Sayın Tarım Bakanımız ile bu konuyu görüştük, arz ettik kendilerine. Bu konuda her türlü desteği çiftçilerimize vereceklerini, her zaman olduğu gibi bugün de, yarın da Türk çiftçisinin üretenin, çalışanın yanında olmaya devam edeceklerini ifade ettiler.

İnşallah önümüzdeki dönemde doludan kaynaklanan güneş yanığı ve benzeri olumsuzlukları önleyebileceğiz. Yüzde ellisi en az devlet destekli, yüzde ellisi değil şeklinde vereceğiz. Çiftçilerimiz de buna son derece sıcak yaklaşıyorlar.

Gördüğünüz gibi en güzel çeşitlerimizle sezonu açıyoruz. Ben bütün çiftçilerimize bereketli, kazasız, belasız bol kazançlı bir sezon diliyorum.

Bir yıl boyunca ürettikleri alın teriyle göz nuruyla mahsullerin hem kendileri için hem memleketimiz için Türk tarımı için hayırlı olmasını bol kazançlı ve bereketli olmasını sizlerin aracılığıyla temenni ediyorum.

Sizlerle birlikte bu bağ bozumunu gerçekleştirmenin de mutluluğunu yaşıyorum. Bu benim Manisa'daki ilk bağ bozumu şenliğim. Biz şimdi çiftçilerimize de tavsiye edeceğiz. Turfanda üzüm dediğimiz daha kıymetli dönemlerde çok daha az miktarda çok daha az alandan sera üzümünü de yetiştirip inşallah çiftçilerimizin daha fazla kazanç sağlamasını temin etmek istiyoruz.

Tabii bunlardan üretilen çok değerli ürünlerimiz de var. Dün gelen misafirlere de ikram ettik. Sayın bakanlarımıza yurt dışından yurt dışından gelen kıymetli misafirlerimize de ikram ediyoruz. Araştırma ekibi bu işin öncülüğünü yapıyor üzüm suyu ve üzüm şırası. Bunlar son derece sağlıklı, katkısız, doğal ürünler. Su ilavesi de yok. Kaç derece? Şerbetinde Manisa'nın iki değeri var. Bu sağlıklı içecekleri de ailelerimize, çocuklarımıza, iş yerlilerimize, otellerimize, turistik restoranlarımıza tavsiye ediyoruz. Gazlı içeceklerden kaçınıp üzümün başkentinde üzümün içlerinin ve üzüm türevlerinin, üzüm suyunun efendime söyleyeyim koruk şerbetini içsinler.

Üzümü önce kendimiz kullanacağız. Kullanıldığı alanları çeşitlendireceğiz. Dün Bakan Yardımcımız da bahsetti. Çocukluğumuzda annelerimiz bize hoşaf yapardı. Ramazan hoşafsız geçmezdi. Şimdi bunları maalesef unuttuk. Özellikle kuru üzüm çocuklarımızla ilgili değil mi? Vitamin kaynağı. Evet. Enerji kaynağı. Harındaki yolculara buna benzer yerlerde tanıtıp ön plana çıkarmamız lazım. Kuru üzüm gerçekten şifa ve vitamin kaynağı.

Enerji deposu ki bununla birlikte ihracat da üretim kapasitemiz talep artsın ki biz de arzı fazlalaştıralım. Çünkü şu anki arz talebin üzerinde. Arz fazlasının da talebi arttırmak suretiyle üzümün kullanıldığı sektörleri artırarak, çeşitlendirerek hem yeme, içme, bütün sektörlere üzüm tüketimini arttırmamız lazım.

Piyasada bununla birlikte ihracat da zaten kendinden artacaktır. Bir kez daha teşekkür ediyorum. Hayırlı bereketli bir sezon olmasını temenni ediyoruz” diye konuştu.

Manisa Tarım ve Orman İl Müdürü Metin Öztürk, “Her yıl biliyorsunuz 250-260 tonlar. Sıkıntımız yok. Bolu'dan dolayı belki sofralık üzümde.

Sofralık Alaşehir bölgesinde geniş bir alanda dolu zararı var.  Orada biraz daha kurutmaya dönecekler hasar alan bağlarımız. Orada da hemen yaraları sarmak için gerek Tarsus Bölge Müdürümüz gerek bizim ekiplerimiz için sahada çalıştılar.

Ama inşallah yeni ürün çıkartacağız ama iklim değişikliği her yıl üretimle ilgili şartları zorlaştırıyordu. İklim değişikliğinden kaynaklanan bu üretim yaşanan sıkıntıları çözmek için de, en güzel çözümün uzman arkadaşlarımız file olduğunu söyledi.

Küçük Sanayi kaderine terk edildi Küçük Sanayi kaderine terk edildi

Bu yıl yaş yüzümde rekolte kaybımız olacak ama tam miktar belli değil. Ama kuru üzümde sıkıntımız yok. Hasar alanımızdaki üzümlerimizi kuru üzüm olarak değerlendirebileceğiz” diye konuştu.

Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Akay Ünal, “Bugün yine rengarenk üzüm çeşitleriyle Manisa'da hasada başlıyoruz. Bağcılık bizim ülkemizde özellikle bildiğimiz gibi gen kaynağı ve Temmuz ayından başlamak üzere Aralık ayına kadar artık değişik bölgelerde, değişik yörelerde, değişik çeşitlerle altı aylık bir sezonun ilk açılışını bugünden itibaren vermiş oluyoruz.

Bugün kestiğimiz çeşit üzüm çeşidi daha önce melezimizle yöntemiyle elde edilmiş, tescillenmiş ve ülkemizin üreticilerimize katma değer olarak sunulmuş bir çeşit.

Şu anda hala yaygın ve adaptasyon çalışmaları devam eden çeşit. Biz kurum olarak yaklaşık 15-20 bin adet yıllık fidan üretimiyle üreticilerimize bu çeşitli sağlıyoruz. En büyük özelliği çok erkenci olması. Şu anda ülkemizde yetiştiriciliği yapılan en kaliteli üzüm çeşidi, en erkenci sofra üzüm çeşidi diyebiliriz. Farklı bölgelere gönderdiğimiz bölgelerden de aldığımız ön sonuçlar çok olumlu.

Hemen hemen tüm üreticilerimiz çok beğenmiş durumda. Özellikle turizm sektöründe ilk başta üretim alanına daha kısıtlı olduğu için turizm sektörüne çok yoğun bir talep var.

Bununla beraber yine erkenci çeşitlerde hafif ısı devam edecek. Özellikle Maliye Bakanlığı bünyesinde bizim içinde bulunduğumuz heyet kapsamında arazi çalışmalarımızı tamamladık.

Üzüm çeşidinin ihraç tarihlerinin ürününü verebilmek için kurumumuzda aynı ürünü tamamladık ve raporladık. Önümüzdeki günlerde özellikle yarından itibaren hasat ve ihracat izinde vermiş olacağız. Böylece ihracatçısı da bizim elimizden yüzündeki ihracat nasipse başlamış olacak.

Çeşidin ismini üreticilerimize sormuştuk tescilliler. Birinci olarak en fazla talep eden en fazla oy alan isim. O yüzden Manisa’mıza ve ülkemiz üreticilerine hayırlı olsun diyoruz” diye konuştu.

Amaçlarının bu üzüm çeşidinin ihracata konu olmasını istediklerini ifade eden Ünal,

“Şu anda hala yayın süreci devam ettiği için yeterli üretim alanına sahip olduğumuzda ihraç olacağını düşünüyoruz. Sultan'ın çekirdeksizle ilgili rekolte çalışmalarımızı bildiğimiz gibi bakanlığımız yürütüyor.

Bu kapsamda alt komisyonlarda bizler çalışıyoruz. Çalışmalara yarından itibaren başlayacağız. Bununla ilgili rekolte tespit çalışmaları ve komisyonu da raporlamış olacak. Bakanlığımıza bildireceğiz. Bu yıl geçen yılki ihracat gelirimiz özellikle stoktan gelen ürünlerle beraber çok sıkıntılı bir süreç aslında. Geçen yıl yine yaklaşık iki yüz elli bin ton, iki yüz altmış bin tonları ihracatta yine yakalayabileceğimizi düşünüyoruz yeni sezonda.

Bildiğimiz gibi iki yüz elli ile üç yüz bin ton arasında bir ihracatla yaklaşık beş yüz milyon dolar civarında bir kuru üzüm ihracat gelirimiz var. Bunun yanında yüz elli milyon arasında yıllara göre değişen bir Sof'un üzüm ihracat gelirimiz var.

Üzüm ürünleriyle beraber altı yüz milyonla yedi yüz, yedi yüz elli milyon dolara yakın bir ihracat geliri olan üründen bahsediyoruz. Bir de küresel ısınmadan kaynaklı mevsim normallerinin yaklaşık 10-12 derece üzerinde bir hava sıcaklığı seyrediyor şu an ama her sene tabii böyle olmuyor. Üzüme etkisi nasıl olacak? Daha mı erken Olgunlaşacak. Hatta yalnızca bizim değil. Dünyanın uzun yıllardır gündeminde olan bir konu biliyorsunuz. Bununla ilgili kısa ve uzun yollar projeksiyonlarımız var. 5 yıllık 10 yıllık projeler var. Son yıllarda özellikle yaşanan bu gelişmeler aslında bu projeksiyonlardan daha erken, daha net hissedebileceğimiz kanıtı oluştu bize.

Bununla ilgili birçok faktörle bağcılık alanının işte sulamasından yetiştiriciliğine destek çeşitli ana seçimine kadar birçok konuda çalışmalarımızı sürdürülüyor.

Tabii iklim değişikliği dediğimiz zaman ilk başta hemen sıcaklık akla geliyor. Sıcaklığın artışı tabii ki üzümdeki kuru madde bitiminin hızlı oluşmasına şeker oranı hızlı oluşmasına ve olgun gelmesi anlamına gelebiliyor” diye konuştu.

Muhabir: Ahmet ÜNSAL