CHP’li Kula Belediye Başkanı Hikmet Dönmez’in darp suçuyla tutuklanmasının ardından bir haber de Salihli’den geldi. Türkiye Komünist Partisi Salihli İlçe Örgütü’nün Yörük Mahallesi’nde bulunan Doğan Sakarya Parkı'nda yapılması planlanan Aile Sağlığı Merkezi’ne karşı çıkması nedeniyle CHP’li Salihli Belediye Başkanı Mazlum Nurlu’nun TKP Salihli İlçe Örgütü Üyesi Murat Yeşil’i arayarak hareket ve tehditler savurduğu öne sürülürken iki taraftan da dikkat çeken açıklamalar yapıldı.

SALİHLİ’DE PARKA YAPI DİKECEKLER

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Salihli İlçe Örgütü ve Salihli Belediye Başkanı Mazlum Nurlu arasında Yörük Mahallesi'ndeki Doğan Sakarya Parkı'nda planlanan yapılaşma nedeniyle gerilim yaşandı. TKP Salihli İlçe Örgütü, AFAD toplanma alanı olarak da kullanılan Doğan Sakarya Parkı'nda yapılacak yapılaşmaya ilişkin endişelerini dile getirdi. Parti, park alanının yapılaşmaya açılmasının yeşil alanların ve deprem toplanma alanlarının korunması ilkesine aykırı olduğunu savundu. TKP'nin açıklamasında, Belediye Başkanı Mazlum Nurlu'nun yapılaşmaya itiraz eden mahalleliye tehdit ve hakaret içeren ifadeler kullandığı iddia edildi. Ayrıca, parti üyesi ve 2024 yerel seçimlerinde belediye başkan adayı olan Murat Yeşil'in gece yarısı aranarak tehdit edildiği ileri sürüldü.

AĞIZA ALINMAYACAK HAKARET VE TEHDİTLER

TKP Salihli İlçe Örgütü, Salihli'nin kuralsız ve halkın çıkarlarına karşı yönetilmesine izin vermeyeceklerini belirtti.

Türkiye Komünist Partisi Salihli İlçe Örgütü tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Açıklamamızdan sayın Belediye Başkanı rahatsız olacak ki, parti üyemiz ve aynı zamanda 2024 yerel seçimlerinde Belediye Başkan adayımız Murat Yeşil, gece yarısı saat 04.00 sularında aranmış ancak kendisi uyuyor olduğu için görüşme yapılmamış, ardından bugün sabah saat 10.00 sularında bir kez daha kendisini Salihli Belediye Başkanı Mazlum Nurlu olarak tanıtan birisi tarafından aranmıştır. Parti üyemizin, partimizin dün akşam yaptığı kurumsal açıklamanın gerekçelerini, yeşil alan ve deprem toplanma alanlarında yapılaşmaya dair partimizin tutumunu açıklamak istemesine karşın kendisini Belediye Başkanı Mazlum Nurlu olarak tanıtan kişi telefon görüşmesinde parti üyemize ağıza alınmayacak hakaret ve tehditlerde bulunmuştur. Tekrar söylüyoruz, iktidarından muhalefetine kuralsızlık ve plansızlık, ben bilirim ben karar verdim yapıyorum tarzıyla sürmektedir. 2024 yerel seçim sürecinde rakibi de olan önceki belediye başkanını “yeşil alanları bitirdi, ağaçları kesti” diye eleştirip “Salihli'mizde çevreci bir belediyecilik yürüteceğiz” diyenler, seçimlerden sonra duyarlılıklarını ve söylemlerini unutmuşa benziyor.” İfadeleri kullanıldı.

Ferdi başkandan ‘FETÖ’süz ‘darbe’siz 15 Temmuz mesajı! Ferdi başkandan ‘FETÖ’süz ‘darbe’siz 15 Temmuz mesajı!

MAZLUM NURLU: “PARKIN SADECE YÜZDE 5’İ”

Salihli Belediye Başkanı Mazlum Nurlu ise TKP'nin iddialarını reddetti ve açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını belirtti. Nurlu, park alanının sadece yüzde 5'ini kaplayacak şekilde ve tek katlı olarak yapılacak olan yapının, 189 metrekare olacağını ve belediyeye maddi yük getirmeyeceğini ifade etti. Ayrıca, yapılacak yapının parkın işlevini bozmayacağını ve herhangi bir ağaç kesiminin söz konusu olmadığını ifade etti.

HAKARET VE TEHDİT İDDİALARINI YALANLADI

Nurlu, gece yapılan telefon görüşmesi iddialarını yalanladı ve kimseye hakaret veya tehditte bulunulmadığını belirtti. Mazlum Nurlu yaptığı açıklamada, “TKP Parti üyesi Murat Yeşil’in gece yarısı saat 04.00 sularında aranması ve hakaret ile tehdit edilmesi iddiaları da gerçeği yansıtmamaktadır. Belediye Başkanı olarak hiç kimseye bu tür ifadeler kullanılmamıştır. Saat 10:00 civarında gerçekleşen görüşmede Aile sağlığı merkezine neden ihtiyaç duyulduğu ve zorunluluğu hakkında bilgi verilmiştir. Bu tür asılsız iddialar, belediyemizin ve şahsımın itibarını zedelemeye yönelik olup, ayrıca hukuki yollara başvurulacaktır.” ifadelerini kullandı.

Mazlum Nurlu, Salihli Belediyesi olarak yeşil alanların korunması, deprem toplanma alanlarının artırılması ve halkın güvenliği için çalıştıklarını vurguladı. Yapılacak olan Aile Sağlığı Merkezi'nin mahalle sakinlerinin talepleri doğrultusunda ve kamu yararını gözeterek planlandığını ifade etti. Öte yandan, TKP, Salihli'nin emekçi ve yurtsever insanlarına çağrıda bulunarak, kural ve hak tanımaz yönetime karşı birlikte mücadele etmeye davet etti.

 

Muhabir: ÖZKAN ÇELİK