17 Ocak'tan bu yana Antalya ve Muğla sahillerine 9 kişinin cansız bedeni vurdu. 17 Ocak'tan beri Antalya ve Muğla sahillerine vuran 9 kişinin cansız bedeni ile ilgili olarak İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'dan açıklama geldi. Sosyal medya hesabından bilgilendirme yapan Bakan Yerlikaya, cesetlerin alabora olan teknelerdeki göçmenlere ait olduğunu belirtti.

Sosyal medya hesabından bilgilendirmede bulunan Bakan Yerlikaya, şu ifadeleri kullandı:

Son 6 günde Antalya kıyılarına 8, Muğla kıyılarına 1 olmak üzere toplam 9 cansız beden vurdu. Antalya'da kıyıya vuran cansız bedenlerden birinin, bir süre önce kaybolan M.Ş.E'ye ait olduğu değerlendirilmektedir. Kesin sonuç adli tıp incelemesi sonrası ortaya çıkacaktır.

Türkiye’de hasat başladı… 20 gün erken çıktı… Kilosu 1000 lira! Türkiye’de hasat başladı… 20 gün erken çıktı… Kilosu 1000 lira!

"Cansız Bedenlerin Kıyafetlerinin Üretim Yeri Açıklandı"

Antalya'da kıyıya vuran diğer cansız bedenlerin kıyafetlerinin üretim yerinin Suriye olduğu tespit edildi. Geçtiğimiz ay Lübnan ile Suriye arasındaki sahil bölgesinden yaklaşık 90 kişiyi taşıyan bir teknenin Kıbrıs’a doğru hareket ettiği, saatler sonra tekneyle bağlantının kesildiği ve müteakiben teknenin kaybolduğu belirlenmiştir.

Meteorolojik veriler ise son bir haftadır hâkim rüzgârın Güney'den estiği; dalgaların Güney Doğu yönünden geldiğini göstermektedir. Bahse konu cansız bedenlerin akıntı, rüzgâr ve dalga sebebiyle Antalya kıyı hatlarına sürüklenebileceği ihtimali değerlendirilmektedir.

Bakan Yerlikaya: Muğla'da kıyıya vuran ceset, 3 göçmenden birine ait

Muğla’da kıyıya vuran cansız bedenin ise 6 Ocak 2024 tarihinde Kurtoğlu Burnu 13 mil güneyinde kaybolan 3 düzensiz göçmenden biri olabileceği değerlendirilmiştir.  Sahile vuran cansız bedenlerle ilgili kimlik tespit çalışmaları devam ediyor. Kolluk birimlerimiz Cumhuriyet Savcılıklarımızla koordineli bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedir.

Kaynak: Haber Merkezi