Saçlarımız, güzellik ve kişisel bakımın en önemli parçalarından biridir. Sağlıklı, uzun, gür ve güçlü saçlar için birçok kişi doğal yöntemleri araştırmaktadır. Doğal saç uzatma yöntemleri arasında en etkili yöntemlerden biri de saç uzatan doğal yağlardır. Saç uzatan doğal yağlar neler ve bu yağları nasıl kullanabiliriz? Detaylar ilerleyen satırlarda…

Doğal Yollarla Saç Uzatma

Doğal yollarla saç uzatma yöntemleri, kimyasal ürünler ile saçlarınıza zarar vermeden, sağlıklı ve hızlı uzamasını sağlar. Saçına zarar vermeden uzatmak isteyenlerin başvurduğu ilk yöntem de bu yağlardır.

Doğal yağlar, saç köklerini besler ve saç tellerini güçlendirir. Ayrıca, saç derisini nemlendirir ve saç dökülmesini azaltır.  Doğal yağları düzenli olarak kullanarak, saçlarınızın daha sağlıklı ve güçlü bir hale getirebilirsiniz.

Aktarlarda satılan saç uzatan yağlar ve saç uzatan yağ karışımları ile doğal yollarla saç uzatma yöntemlerini deneyerek, uzun ve sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

Saç uzatan doğal yağları listeledik…

Sac Uzatan Dogal Yaglar 5

Saç Uzatan Doğal Yağlar

Sağlığı yerinde olan güçlü saçlar hızlı ve güzel bir şekilde uzar. Yıpranmış, nemini kaybetmiş ve fazla bakıma ihtiyaç duyan saçların ise uzama hızı yavaştır. Bu nedenle birçok insan saç uzatan doğal yağlara yönelmektedir. Doğal yağlar saç köklerini besler, saç tellerini güçlendirir ve saçların daha hızlı uzamasını sağlar.

En etkili saç uzatan doğal yağlar aşağıdaki gibidir:

 1. Hindistan cevizi yağı
 2. Argan yağı
 3. Jojoba yağı
 4. Badem yağı
 5. Zeytinyağı
 6. Lavanta yağı
 7. Biberiye yağı

1. Hindistan cevizi Yağı

En popüler saç uzatan doğal yağlardan biri Hindistan cevizi yağıdır. Bu yağ, saçları nemlendirir ve kırılmalarını önlemesi ile bilinir. İçeriğindeki laurik asit, saç köklerine derinlemesine nüfuz eder ve saç büyümesine yardım eder. Ayrıca, saç derisini besleyerek kepek oluşumunu da engellediği bilinmektedir.

2. Argan Yağı

Herkesin dilinde olan argan yağı, E vitamini ve antioksidanlar bakımından oldukça zengindir. Bu sebeple saç tellerini güçlendirir, saç derisini besler ve saçların hızlı uzamasına yardımcı olduğu bilinir. Aktarlarda en çok satılan doğal yağlardan biridir.

3. Jojoba Yağı

Jojoba yağı, saç derisindeki sebum üretimini dengelemesi ile bilinir ve saç köklerini güçlendirmesi ile ünlüdür. Aynı zamanda, saç tellerini nemlendirir ve saçların daha hızlı uzamasını sağlar ve saç dökülmesini engellediği yaygın bir bilgidir.

4. Badem Yağı

Saç uzatma konusunda yine popüler seçeneklerden biri de badem yağıdır. Badem yağı, saç köklerini besler ve saç tellerini güçlendirir. İçeriğindeki vitaminler ve mineraller, saçların sağlıklı uzamasını destekler. Özellikle kirpik ve kaş uzatmak için kullanılan bu güçlü yağ, toplum arasında oldukça popüler bir tercihtir.

Sac Uzatan Dogal Yaglar 3

5. Zeytinyağı

Zeytinyağı, saç derisini beslemesi ve saç köklerini güçlendirmesi ile bilinir. Saç tellerini nemlendirir ve kırılmalarını önler. Ayrıca, saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur. Genellikle şampuanlara konularak kullanıldığı bir yöntem vardır.

6. Lavanta Yağı

Lavanta yağı, saç köklerini uyararak saç büyümesini teşvik ettiği bilinir ve bunun için popüler bir tercihtir. Saç derisindeki kan dolaşımını artırır ve saç dökülmesini azaltır. Aynı zamanda, saç derisini rahatlatır ve kepek oluşumunu engeller. Oldukça sevilen bir saç uzatan doğal yağ seçeneğidir.

7. Biberiye Yağı

Biberiye yağı ise, saç köklerini uyarır ve saç tellerini güçlendirir. Saçların daha hızlı uzamasını sağlar ve saç dökülmesini azaltır. Kepek oluşumunu engellemeye yardımcı olan bu yağ, yine şampuanlara katılarak kullanılması ile halk arasında oldukça yaygın kullanılan bir yağdır.

NOT: Yukarıdaki yağlar doğal içerikli olsa da bazı vücutlarda alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu nedenle kullanmadan önce mutlaka doktora danışmanız önerilir.

En Hızlı Saç Uzatan Yağlar

En hızlı saç uzatan doğal yağlar arasında hindistan cevizi yağı, argan yağı ve jojoba yağı en popüler tercihlerdir. Bu yağlar, saç köklerini derinlemesine besler ve saçların daha hızlı uzamasını sağlarken düzenli kullanımda bir fark yarattığı gözlemlenebilmektedir.

Bahsi geçen yağlar her ne kadar vücuda yararlı yağlar olsa bile, aşırı kullanım zararlı etkiler gösterebilir. Bir uzman doktora danışmanız en sağlıklı seçenektir.

Sac Uzatan Dogal Yaglar 4

Aktarlarda Satılan Saç Uzatan Yağlar

Aktarlarda satılan saç uzatan doğal yağlar, bitkisel içerikleri ile saç uzatma konusunda sıklıkla tercih edilir. Bu popüler yağları; Hindistan cevizi yağı, badem yağı, zeytinyağı, biberiye yağı ve yukarıda listelediğimiz yağları aktarlarda kolaylıkla bulabilirsiniz.

Havuz suları el ayak ağız hastalığını bulaştırabilir Havuz suları el ayak ağız hastalığını bulaştırabilir

Saç Uzatan Yağ Karışımı

Bazı insanlar tek bir yağ yerine karışım kullanarak saçlarına uygulamayı tercih ediyor. Saç uzatan doğal yağlarla hazırlanan bu karışım hızlı uzamayı destekliyor.

Saç uzatan yağ karışımı tarifi şu şekildedir:
Malzemeler:

 • 5-6 damla Lavanta yağı
 • 1 çorba kaşığı Zeytinyağı
 • 5-6 damla Hint yağı
 • 5-6 damla Susam yağı
 • 2 yemek kaşığı bal

Yapılışı:

 • Bütün malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırdıktan sonra maskeyi saç köklerinize ve boylarına uygulayınız.
 • Saç diplerinize parmak uçlarınızla masaj yaparak kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz.
 • Maskeyi saçınızın tamamına uyguladıktan sonra 1-2 saat bekleyiniz.
 • Ardından saçlarınızı yıkayabilir ve ne kadar yumuşadığını görebilirsiniz. 

NOT: Yukarıdaki verilen bilgiler tavsiye niteliği taşımamakta olup, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Saçlarınıza herhangi bir uygulama yapmadan önce cilt tipinizi tanımalı ve bir uzmana danışmalısınız.

Muhabir: Özkan Çelik