Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank uzaya gidecek adayların belirlendiğini söyledi. Adayları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklayacak.

Türkiye Uzay Ajansı, ülkenin uzay hedeflerini geçtiğimiz yıl açıkladı. Hedeflerin başında ise ilk kez bir Türk astronotunu uzaya göndermek yer aldı. Heyecanlı bekleyiş başlarken, ilk Türk astronotun kim olacağı da merak konusu oldu. Seçilen kişinin eğitim sürecinin 4-6 ay arasında olacağı belirlenirken, 36 bin aday başvuru yaptı. Binlerce kişinin arasından ise 30 kişi seçildi. Ayrıca 30 aday içerisindeki 10 kişinin de kadın olduğu biliniyor. Mühendislik, fizik, tıp ve astronomi alanlarından seçilen adayların, katıldıkları projelerden yaptıkları spora kadar tüm özellikleri belirleyici unsur oldu. Seçilen adayları zorlu bir eğitim süreci beklerken, eğitimlerin büyük bir bölümünün ABD’de yapılacağı belirtildi.

Park kavgası böyle bitti Park kavgası böyle bitti

ADAYLAR BELİRLENDİ

Yaşanan bir son dakika gelişmesine göre ise meraklı bekleyişe yeni bir soluk geldi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, uzaya gidecek olan ilk Türk astronotların belirlendiğini açıkladı. “Adaylarımız belli” diyen Varank, isimleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklayacağını söyledi.