Aşırı endişe kaygı bozukluğunun başlangıcı olabilir Aşırı endişe kaygı bozukluğunun başlangıcı olabilir

Manisa'nın Alaşehir ilçesinde Emzirme Haftası kutlanarak özellikle çalışan anneler ve ilk doğumlarını yapan anneler bilgilendirildi. Anne sütünü daha fazla emen çocukların ileride birçok hastalığa karşı daha dirençli oldukları belirtildi. 

Her yıl 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan Emzirme Haftası, Alaşehir Devlet Hastanesi’nde yapılan etkinliklerle kutlandı. Emzirme Haftası kutlamaları çerçevesinde hastane girişi, çocuk polikliniği, kadın doğum servisinde süsleme ve düzenlemeler yapılarak emzirmenin ve anne sütünün önemine vurgu yapıldı. 

Anneler, çalışan anneler, çocuklar ve Alaşehir Devlet Hastanesi Başhekim yardımcısı Uzman Doktor Kadir Çağatay Biçer'in katıldığı etkinlikte, bebek annelerine emzirmenin ve anne sütünün yararları ve mutlaka çocukların emzirilmesi gerektiği anlatıldı. Alaşehir Devlet Hastanesi idaresi, hastanede görevli emziren annelere günün anlamıyla ilgili anahtarlık hediye edildi.  

ANNELERİ DİNLEDİLER

Alaşehir Devlet Hastanesi Doğum Salonu’nda ebe olarak görev yapan Emzirme Danışmanı Ayşe Avcı Toy, yeni doğan anneler ve çalışan annelere anne sütünün yararlarını anlattı ve annelerin sorunlarını dinleyerek çözüm yolları hakkında bilgi verdi. Toy, bebeğin ilk 6 ay su dahi verilmeden sadece anne sütüyle beslenmesi, 6. aydan sonra anne sütüyle birlikte ek gıdalara geçilse bile en az 2 yaş ve ötesine kadar emzirilmesi gerektiğini vurguladı.  

"ANNE SÜTÜ TAM BİR KORUMA KALKANI" 

"Anne sütüyle beslenen bebeklerin ishal, zatürre, orta kulak iltihabı, alerjik hastalıklar, daha ileri yaşta ortaya çıkan tip 1 ve tip 2 diyabet, çölyak, iltihabi bağırsak hastalıkları, hipertansiyon, kanser, alerji, astım, şişmanlık ve obezite, multipl skleroz (MS), diş yapısı bozuklukları ve bazı ruhsal hastalıkların daha az görülmektedir" diyen Alaşehir Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzman Doktor Kadir Çağatay Biçer, "Her yıl 1-7 Ekim tarihleri arası Emzirme Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu seneki konseptimiz çalışan anneler. Anne sütünün  özellikle ilk 6 ay çok önemli olduğunu, ilk 6 ay mutlaka anne sütünün alınmasını öneriyoruz. Dolayısıyla çalışan annelerimiz bizim hastanemizde de mevcut. Biz bunlar için her türlü imkanı ve desteği sağlamaktayız. Çalışma saatlerini bunlara göre ayarlıyoruz. Bir hekim olarak kendi çocuğumdan da biliyorum, eşim çalışan bir anne olarak, çocuğumuzu 4 yaşına kadar emzirdi." dedi. İHA