Manisa Valisi Enver Ünlü, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Zafer Tombul ve İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş ile birlikte 2024 yılının ilk 6 ayında Manisa'da gerçekleştirilen asayiş ve güvenlik konularına ilişkin bilgilendirme toplantısı yaptı. Toplantıda, asayiş ve güvenliğe ilişkin veriler paylaşıldı.

Manisa Valisi Enver Ünlü, toplantıda yaptığı açıklamada, kentte 1 Ocak-30 Haziran 2024 tarihleri arasında 4 milyon 218 bin 517 kişinin sorgulandığını, aranan 18 bin 841 şahsın yakalandığını, 3 bin 200 şahsın gözaltına alındığını ve 2 bin 895 şahsın tutuklandığını ifade etti. Vali Ünlü ayrıca güvenlik birimlerinin kaybolan 1067 kişiyi de bulduğunu belirtti. 

Şahıs sorgulama işlemlerinden geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 135’lik bir artış olduğuna dikkat çeken Vali Ünlü, yakalanan şahıs oranının yüzde 11, kaybolan ve bulunan kişilerin de yüzde 28 oranında arttığını kaydetti.

Manisalı mühendis son yolculuğuna uğurlandı Manisalı mühendis son yolculuğuna uğurlandı

Trafik Kazalarında 35 Can Kaybı Var

Kentte meydana gelen trafik kazalarına ilişkin verileri de paylaşan Vali Ünlü şu ifadeleri kullandı:

“Aynı dönemde ilimizde 2 bin 685 yaralamalı kaza meydana gelmiş, bu kazalarda 4 bin 65 kişi yaralanmıştır. Ayrıca meydana gelen 29 ölümlü kazada ne yazık ki 35 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Kazalarda yaralanan ve ölen vatandaşlarımızın sayısı geçen yılın aynı dönemine oranla yaklaşık yüzde 10 artış göstermiştir. Bu sebeple vatandaşlarımızın can güvenliğini sağlamak, trafik kazalarının önüne geçmek, sürücü ve yolcuları bilgilendirmek, kurallara uymayanları tespit ederek gerekli işlemleri yapmak üzere trafik ekiplerimiz tarafından yapılan denetimler sonucunda; 1 milyon 535 bin 370 araç sorgusu yapılmış, 15 bin 938 araç trafikten men edilmiştir. 41 bin 267 işçi ve okul servisi denetlenmiş, kurallara uymadığı tespit edilen 2 bin 223 araca işlem yapılmıştır. Araç sorgulamalarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 46’lık artış gerçekleşmiştir. Ayrıca yapılan araç sorgulamalarında 134 milyon 324 bin 984 Türk Lirası ceza uygulanmıştır.”

Uyuşturucuya Karşı Mücadele Sürüyor

Manisa il genelinde güvenlik güçlerinin uyuşturucuya karşı var güçleriyle mücadele ettiğine değinen Vali Ünlü, “Bizler, çocuklarımızı ve gençlerimizi bu uyuşturucu tacirlerine zehirletmemekte kararlıyız ve bunun için var gücümüzle çalışıyoruz. Zehir tacirleriyle mücadelede 1 Ocak – 30 Haziran’a kadar olan dönemde 257 narkotik operasyonu yapılmış, operasyonlarda 11 bin 211 adet narkotik ilaç, yaklaşık 11 Milyon 288 bin dolu ve boş makaron, 5 bin 512  gram Metamfetamin, 2 bin 629 kök kenevir, 1 milyon 631 Bin 307 adet sentetik hap, 18 bin 128 adet Ecstasy hap, 6 bin 644 gram uyuşturucu madde ele geçirilmiştir” dedi.

Teröre Ve Destekçilerine Geçit Yok

Terör örgütü üyelerine yönelik operasyonların da hız kesmeden devam ettiğini vurgulayan Vali Ünlü, açıklamasına şöyle devam etti:

“İlimizde FETÖ, PKK, DEAŞ gibi terör örgütlerine yönelik yapılan 77 operasyonda 182 şahıs yakalanmış, 51 şahıs tutuklanmıştır. Yapılan terör operasyonlarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 54 oranında artış gerçekleşmiştir. 7 gün 24 saat boyunca şehrimizin her köşesinde görev yapan güvenlik birimlerimiz asayiş operasyonlarında ise 426 adet ruhsatsız tabanca, av tüfeği ve kuru sıkı silah, 4 bin 527 adet farklı şekillerde fişek ele geçirmiştir. Asayiş ekiplerince 92 çalıntı motosiklet bulunarak sahiplerine teslim edilmiştir. Kaçakçılık operasyonları kapsamında ise ilimizde 257 operasyonda, 914 kilo tütün, 3 bin 80 paket sigara, 494 şişe alkol, 12 bin 332 litre alkol ele geçirilmiştir.  Ayrıca tarihi eser kaçakçılarına yönelik yapılan operasyonlarda 218 adet tarihi eser ve 366 adet sikke ele geçirilmiştir. Yapılan kaçakçılık operasyonlarında geçen yılın aynı dönemine göre %21 oranında artış yaşanmıştır. Doğrudan ya da dolaylı olarak menfaat temin etmek üzere yasal olmayan yollar kullanılarak ülkeye yabancı kişilerin sokulması, ülke vatandaşlarının ya da yabancı kişilerin başka bir ülkeye çıkarılması kapsamında yapılan çalışmalar sonucunda ise İlimizde 10 göçmen kaçakçılığı operasyonunda 88 şahıs yakalanmış, 20 şahıs tutuklanmıştır. Göçmen kaçakçılığı operasyonlarında geçen yıl aynı dönemde 1 operasyon yapılmışken bu yıl 6 aylık dönemde 10 operasyon gerçekleştirilmiştir.”

Manisa’da huzuru ve asayişi tehdit eden tüm odaklarla mesai mefhumu gözetmeksizin, yılmayan bir azim ve kararlılıkla mücadele edileceğini belirten Vali Ünlü, “Bu konuda siz değerli Manisalı hemşehrilerimin de bize destek olmasının önemli olduğunu, ihbar ve şikayetlerin bizim işimizi kolaylaştıracağını bir kez daha herkese hatırlatmak istiyorum. Bu vesile ile suça ve suçlulara göz açtırmayan, özveriyle Manisa’mızın huzuru, Türkiye’nin huzuru için emek sarf eden bütün mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyor, hepinize saygılar sunuyorum.” dedi.

Muhabir: Özkan ÇELİK