İstanbul Büyükşehir Belediyesi Akşemsettin Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi Ali Taha Genç, 2 Haziran'da Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılan merkezi sınavda bir sorunun cevabının yanlış olduğunu belirterek Ankara 8. İdare Mahkemesi'nde dava açtı. Genç, bu dava sürecini ve yaşadıklarını anlattı.

LGS sınavının ardından MEB tarafından yayınlanan cevaplarla sonuçlarını karşılaştırdığında, Sayısal Bölüm A Kitapçığı'ndaki Fen Bilgisi 13. soruyu yanlış yaptığını fark eden Genç, bunun üzerine araştırmalara başladı.

Soruyla ilgili önce fizik öğretmenlerine danışan Genç, ardından ODTÜ Fizik Bölümü'nden bir öğretim görevlisinin YouTube videosunda kendi işaretlediği cevabın doğru olduğunu gördüğünü iddia etti. Durumu ailesiyle paylaşan Genç, avukat olan babası Aziz Genç ile birlikte dava açmaya karar verdi.

Eski Kızılay Başkanının kızı ölümlü kazaya karışıp serbest kalmıştı! Bakan Tunç’tan açıklama geldi! Eski Kızılay Başkanının kızı ölümlü kazaya karışıp serbest kalmıştı! Bakan Tunç’tan açıklama geldi!

Genç, "480 puanla alan bir okula 475 ile giremem. 360-370 puan alan bir kişiye belki 5 puanın çok etkisi olmaz. Full yapan birinin bu soruyu yanlış yaptığını düşünün, 495 ile 500 puan arasında dağlar kadar fark var. Bir sorunun etkisi büyük." dedi.

Genç, sınavda 86 doğru ve 4 yanlış yaptığını belirterek hedefinin Vefa veya Pertevniyal Lisesi olduğunu söyledi. "Cevabın A şıkkı olarak düzeltilmesini veya sorunun iptal edilmesini talep ediyoruz" ifadelerini kullandı.

"YÜRÜTMEYİ DURDURMA DAVASI AÇTIK"

Genç'in avukatı Mevlüt Polat, yasal süreç içinde yürütmeyi durdurma davası açtıklarını belirterek, "Mahkeme, tüm dosyayı inceledikten sonra nihai kararını verecek. Yürütmeyi durdurma, işlemi geçici olarak askıya alan bir tedbir kararıdır. Takvim oldukça kısıtlı ve sınırlı bir süre var. Bu kısıtlı süre içinde mahkemenin dosyayı tamamen ele alıp nihai kararını vermesi pek olası görünmüyor," dedi.

Mahkemenin bu konuda karar vermesini değerlendiren Polat, şöyle konuştu:

"Bu kısa sürede eğer sonuçların açıklanması gündeme gelirse, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bu soruyu değerlendirmeden çıkarabilir ya da bütün öğrenciler bu soruyu doğru cevaplamış gibi bir değerlendirme yapmak durumunda kalabilir. Yürütmeyi durdurma, bu sorunun hukuk aleminde hiç sorulmamış olması anlamına gelir."

DAVA DİLEKÇESİNDEN

Öğrenci Ali Taha Genç'in anne ve babasının "davacı", MEB'in ise "davalı" olarak yer aldığı dava dilekçesinde, Genç'in aynı zamanda Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) öğrencisi olduğu, eğitim hayatını başarılı bir şekilde geçirdiği, LGS sınavına uzun zamandır birçok ek destek programıyla hazırlandığı aktarıldı.

Genç'in LGS sınavına girerek neredeyse bütün soruları doğru yanıtladığı ve sınavın ardından MEB tarafından soru ve cevaplar yayımlandıktan sonra kontrol yaptığı kaydedilen dilekçede, "Müvekkil cevapları kontrol ettiğinde Sayısal Bölüm A Kitapçığı'ndaki Fen Bilgisi 13. sorusunun cevabının C şıkkı olduğunu görmüştür. Soruyu ve cevabı tekrar kontrol ettiğinde aslında doğru cevabın A şıkkı olması gerektiği, bu sebeple cevabın yanlış olduğu anlaşılmıştır." ifadesi kullanıldı.

Dilekçede, Genç'in istediği liseye yerleşebilmesi için sorulan soruların tamamına yakınının doğru cevaplaması gerektiği belirtilerek," Hatalı cevanın iptal edilerek doğru şıkkın A olduğunun tespit edilmemesi halinde hak ettiği puanı alamaması ve istediği okula gidememesi sebebiyle maddi ve manevi ciddi mağduriyeti söz konusu olacaktır." denildi.

Söz konusu soruya ve cevabın neden A şıkkı olması gerektiğine dair ayrıntılara yer verilen dilekçede, "Bir soru ile sıralama ve yerleşilen okulların değiştiği bilinmektedir. Bu şekilde sınav sonuçlarının açıklanması halinde müvekkilin puanı ve yerleştiği okulları değişecek, bu durum hem müvekkil hem de diğer adaylar açısından ciddi mağduriyetlere sebebiyet verecektir." ifadesi kullanıldı.

SORUNUN DOĞRU YANITI C ŞIKKI OLARAK AÇIKLANDI

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınladığı cevap anahtarında doğru yanıtın C şıkkı olarak belirtildiği ve işçi, tahta, yer, tavan ve makaralardan oluşan bir görselin yer aldığı dava konusu 13. Fen Bilimleri sorusu şu şekilde:

Özellikleri ve ağırlığı her yerinde aynı olan eşit bölmelendirilmiş bir tahtanın taşınması için kullanılan sistemde tavana ve tahtaya şekilde gibi bağlanan makaralara esnemeyen bir ip geçiriliyor. Bu ip, işçiler tarafından şekildeki gibi tutulduğunda tahta yatay dengede kalıyor. Bu sitemde makaraların, makaraların bağlı olduğu çubukların ve ipin ağırlıklarıyla sürtünmeler önemsenmemektedir. Bu tahta şekilde gösterilen konumdan belirli bir yüksekliği en küçük kuvvetler uygulanarak çıkarılırken yapılan işlemde tahtanın sadece başlangıçta ve son durumda yatay dengede olduğu bilindiğine göre,

I. İşçiler ipi aynı anda çekmeye başlamıştır.

II. İşçilerin işlem boyunca çektikleri ipin uzunlukları birbirine eşittir.

III. İşçilerin başlangıçta ve son durumda ipe uyguladıkları kuvvet tahtanın ağırlığından küçüktür.

Yargılarından hangileri kesinlikle doğrudur?

A) Yalnız III B) I ve II C) II ve III D) I, II ve III

Kaynak: AA