Vatandaştan ilginç pankart! Gören önce şaşırıyor, sonra gülüyor! Vatandaştan ilginç pankart! Gören önce şaşırıyor, sonra gülüyor!

Deprem uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Anadolu'da meydana gelen peş peşe depremlere dikkat çekerek, "Anadolu gerildi gerildi, durdu. Beklemede..." uyarısında bulundu. Ercan, depremlere karşı alınması gereken önlemleri ve toplumsal sorumluluğa vurgu yaparak, "Deprem, Türkiye'nin değişmez gerçeğidir. Bilim tek çare." dedi.

Deprem konusunda uzman görüşleri ve yapılan uyarılar, toplumun deprem bilincini artırmak adına önemli bir rol oynuyor. Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Ercan, "Depremden önce depremcikler kudurur, sonra derin bir dinginlik başlar. Sonra da deprem vurur. Dinginlik ne kadar uzun sürerse deprem o kadar büyük olur. Anadolu gerildi gerildi, durdu. Beklemede.... Depremler için günübirlik, ya da bir kaç yıl öncesinden önlem alınamaz. Çok iyi yasa var, yönetmelik var, ancak para yoksa, yapacak bir şey yoktur. Varsıl kendini kurtarır, ya yoksula kim el verecek? Sorun burada yatıyor. Devletin kimsesizlerin kimsesi olması gerekir. Deprem, Türkiye'nin değişmez gerçeğidir. Deprem sanayisi kurulmalı, bireysel ile devlet geliri arttırılmalı, çağdaş eğitim ile anlayışa ulaşılmalı, iç göç önlenmeli, nüfus denetlenmeli, yasa ile yönetmeliklere uyulmalı. Yoksa depremin adı ölüm olmayı sürdürür. Bilim tek çare" dedi. 

Kaynak: Haber Merkezi