Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis arasında gerçekleşecek olan kritik zirve, Ankara'nın ve Atina'nın gündemine birinci sıradan girdi. Özellikle komşu basınının manşetlerini süsleyen zirve, önemli bir diplomatik adım olarak nitelendiriliyor.

Yunanistan'ın önde gelen gazetelerinden Ta Nea Türkçe, "Kazan - kazan" manşetiyle çıktığı sayfasında zirveye geniş yer ayırdı. Erdoğan'ın mesajı, Yunan medyasında önemli bir yankı uyandırdı. Kathimerini gazetesi, Erdoğan'ın enerji konusundaki açıklamalarını manşetine taşıyarak, bölgedeki enerji politikalarının önemine vurgu yaptı.

CNN Yunanistan, Erdoğan'ın zirve öncesinde verdiği mesajı "Türkiye fiili durumları kabul etmeyecek" başlığıyla duyurdu. Bu mesajlar, zirve öncesi tarafların pozisyonlarını netleştirmeye yönelik önemli işaretler olarak değerlendirildi.

Bir ülkede sel faciası! Ölü sayısı yükseldi! Bir ülkede sel faciası! Ölü sayısı yükseldi!

Ethnos gazetesi ise zirve öncesi hangi konuların ele alınacağına dair sorulara yanıt aradı. Türkiye ve Yunanistan arasında ele alınması gereken birçok konunun olduğuna dikkat çekildi. Özellikle Yunan adalarına vize verilmesi süreci ve düzensiz göçle mücadele gibi konuların gündemde olduğu belirtildi.

Zirve öncesinde Türk tarafının amacının, özellikle ekonomik alan ve diğer birçok alanda iş birliğini güçlendirmek olduğu vurgulandı. Liderlik düzeyindeki iyi ilişkilerin, resmi ziyaretler ve sürekli temasların tarafların birlikte hareket etme isteğini gösterdiği belirtildi.

 

Kaynak: Haber Merkezi