Kokusu ve aromasıyla dikkat çeken Emiralem çileği, adını aldığı Menemen ilçesi Emiralem Mahallesi'nde yetiştirilen ürünler arasında önemli bir yere sahip.

Menemen Ovası'nda birçok üretici için geçim kaynağı olan çilek, taze olarak tüketilmesinin yanı sıra reçel ve kuru gıda olarak da sıklıkla tercih ediliyor.

2019 yılında kurulan Menemen Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, ilçede kadın istihdamını artırmayı amaçlıyor ve yöreye özgü lezzetlerin tanıtımı için çaba harcıyor. Emiralem çileğinin ulusal pazarda tanıtılması ve ülke ekonomisine katkı sağlanması amacıyla kooperatif üyeleri harekete geçti ve üründen yıl boyunca gelir elde etmek için bir kurutma tesisi kurdu.

Kooperatif başkanı Yeşim Sever, AA muhabirine, kurutma tesisiyle yörede yetişen ürünlerden elde edilen geliri artırmaya odaklandıklarını ifade etti.

Daha önce aynısefa bitkisini üretip kuruttuklarını kaydeden Sever, şöyle konuştu:

"Şimdi Emiralem çileğimizle birlikte yola devam ediyoruz. Tarladan temin ettiğimiz taze ve doğal çileklerimizi işleyerek kurutma ve paketleme işlemine geçiyoruz. Gıda kurutmasıyla birlikte inşallah güzel yerlere geleceğimizi düşünüyoruz."

Ege’de 3 metre yükseklikten devrildi… Traktör altında kalan şahıs hayatını kaybetti! Ege’de 3 metre yükseklikten devrildi… Traktör altında kalan şahıs hayatını kaybetti!

Sever, çileğin çok çabuk bozulabilen ve saklaması mümkün olmayan bir meyve olduğunu ifade ederek, bu sayede meyvenin raf ömrünü uzattıklarını söyledi.

"Tazesi ile çok bir farkı yok"

Kurutma işlemi sayesinde bu lezzetli meyvenin sadece yılın 2-3 ayı değil, 12 ayında da tüketilebilmesine olanak sağladıklarını anlatan Sever, şunları kaydetti:

"Kurutma esnasında herhangi besin kaybına uğramıyor. Makinada kurutma yapıyoruz. Hijyenik bir şekilde yıkama, doğrama, kurutulma ve paketleme işlemleri, kooperatif çalışanı kadınlar tarafından yapılıyor. Umarım bu sayede önümüzdeki süreçte daha da güzel yerlere geleceğiz. Şu an iç pazarda çalışıyoruz. Ama önümüzdeki süreçte biz tabii ki bunu dünya pazarına da tanıtmak için elimizden geleni yapıyoruz. Geri dönüşler çok güzel. Tazesi ile çok bir farkı yok. Sadece su kaybına uğruyor. Su kaybı, tat kaybına neden olmuyor, vitamin değerinden herhangi bir şey kaybetmiyor."

Çilek üreticisi Sevim Aydın da, "Ağustos, eylül gibi bu ürünü dikiyoruz, yaklaşık 9 ay bakımını yapıyoruz. Sonra 2-3 ay mahsulünü topluyoruz, daha uzun süre tüketilsin diye şimdi çilek kurutma işlemine başladık, güzel bir iş, tutarsa çok iyi olacak. Normalde burada birçok ürünün kurutması yapılıyor, çileği ilk olarak kuruttuk ve tadı çok güzel." diye konuştu.

Kaynak: AA