İzmir 32. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar anne Mine D. ile Serkan E., katılmadı.

Taraf avukatları ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı ile Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) avukatları duruşmada hazır bulundu.

Hakim, sanık Serkan E.'in davanın gizli görülmesi yönündeki yazılı talebini reddetti.

Duruşmaya başka bir suçtan bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanan Eymen D.'ın ağabeyi müşteki Önder D., sanıkların insanlık suçu işlediğini ifade ederek, "Eymen benim öz kardeşim, Mine üvey annem. Suçluların en üst sınırdan cezalandırılmalarını istiyorum." dedi.

Duruşma dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.

Eskişehir'de yaşayan Z.Ç, yeğeni Mine D. ile sevgilisi Serkan E.'in 5 yaşındaki Eymen D.'a şiddet uyguladığını, cinsel yönden çocuğu istismar ettiklerini, çocuğun video görüntülerinde ve görüntülü konuşmalarda vücudunda darp izleri gördüğünü ve sağlığından endişe duyduğunu belirterek polise başvurmuş, şüpheliler İzmir'de gözaltına alınmıştı.

Ege’de 3 metre yükseklikten devrildi… Traktör altında kalan şahıs hayatını kaybetti! Ege’de 3 metre yükseklikten devrildi… Traktör altında kalan şahıs hayatını kaybetti!

D. ve E.'in itirafının ardından 1 Eylül 2019'da ormanlık alanda çocuğun toprağa gömülü cesedi bulunmuştu.

Konuya ilişkin hukuksal süreç sonunda İzmir 9. Ağır Ceza Mahkemesi, Mine D. ve Serkan E.'e ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet ve 37 yıl hapis cezası vermiş, istinafta hukuka uygun bulunan bu karar Yargıtay tarafından da onanmıştı.

Dava sürecinde Serkan E.'in telefonundan elde edilen verilerde 2 sanığın da maktule yönelik "cinsel istismar" suçunu işlediğini gösteren videoların tespit edilmesi üzerine cumhuriyet savcısı tarafından ayrı bir iddianame hazırlanmış ve "müstehcen yayınların üretiminde çocukları kullanmak" suçunu işledikleri gerekçesiyle sanıklar hakkında ayrı ayrı 10 yıla kadar hapis talebiyle dava açılmıştı. 

Kaynak: AA