Yeni eğitim öğretim yılının başlamasına sayılı günler kala veliler kara kara okul masraflarını düşünüyor. İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan, velilerin okul masraflarını karşılayamayacak noktaya geldiğini söyledi.

“ÖĞRENCİLER BİLİNÇLİ BİR POLİTİKAYLA ÖZEL OKULA YÖNLENDİRİLDİ”

AK Parti iktidarının en kötü yönettiği alanlardan birinin eğitim olduğunu söyleyen Akan, “Eğitim sistemi ve sınav sistemi her yıl değiştirildi. Gün sonunda bilinçli bir politikayla çocuklar özel okullara yönlendirildi, devlet okullarındaki eğitim seviyesi ve imkanlar maalesef çok düştü. Veliler çocuklarını özel okullara göndermek zorunda kaldı. Şu anda Manisa’da özel okul fiyatları yıllık 100 bin TL’den başlıyor, 140 bin TL’ye uzanıyor. Aileler, yemelerinden içmelerinden kısıp çocuklarını daha iyi bir eğitim aldırabilmek adına özel okula göndermeye çalışıyor ama fiyatlar astronomik bir boyuta ulaştı. Devlet okullarındaki eğitim seviyesi arttırılmadığı sürece veliler bu kısır döngüden kurtulamayacak. Her yıl artan fiyatlar sebebiyle malını, mülkünü satarak çocuklarına eğitim aldırmaya çalışacaklar” dedi.

“ÖĞRENCİ OKUTMAK LÜKS OLDU!”

Öğrenci okutmanın artık lüks olduğunu aktaran Akan,  “Okulların açılmasına 15 günden daha kısa bir süre kaldı. Okulların servis ücretleri öğrenci başına yıllık 30 bin TL’den aşağıda değil. Okul kitapları 20 bin TL. Veliler bu ücretlerin altından kalkamıyor. En az 100 bin TL’de eğitim bedelini ekleyince ilkokulda okuyan bir evladımızın bile yıllık eğitim bedeli 150 bin TL’nin üzerine çıkıyor. Ekonomiyi öyle bir hale getirdiler ki, çocuğunuzun iyi bir eğitim almasını istemek artık lüks oldu” ifadelerini kullandı.

“ÜNİVERSİTE İLE İLKOKUL BEDELİ BENZER!”

İYİ Partili Akan, üniversite ile ilkokul bedelinin benzer olduğunu dile getirerek şöyle konuştu:

Okulları ticarethaneye çevirdiler! Okulları ticarethaneye çevirdiler!

“Çocuklarımızın hayallerini süsleyen Özel Üniversitelerin bile yıllık ücretleri, Manisa’da hizmet veren özel okulların ilk ve orta okul ücretleriyle aynı seviyede. Manisa gibi bir ucundan diğer ucuna 15 km’lik mesafe olan bir şehirde öğrenci başına yıllık 30 bin TL servis ücreti kabul edilemeyecek bir rakamdır aynı şekilde 20 bin TL’yi aşan kitap bedelleri de!”