2024 Ocak ayı itibarıyla İsviçre, diğer ülkelerde de olduğu gibi asgari ücretle çalışan vatandaşların aldığı maaşı yükseltti. Bu sebeple vatandaş, İsviçre asgari ücret 2024 yılında ne kadar oldu sıkça araştırıyor. İsviçre’de meslek maaşları ve yaşam maliyetine dair tüm merak edilenleri araştırdık, paylaşıyoruz!

İsviçre’de Asgari Ücret Ne Kadar?

İsviçre asgari ücret konusunda ülkemize oranla bazı farklılıklara sahiptir. Bu farklılıklar ise İsviçre’deki asgari ücretin çalışma saati baz alınarak belirlenmesi ve çeşitli kriterlere göre değişiklik göstermesidir.

İsviçre’de asgari ücret yaş, kiliseye mensup olup olmama, medeni durum, çocuk sahibi olup olmama ve hangi kantonda yaşandığına göre değişiklik arz etmektedir. Peki İsviçre asgari ücret ne kadar?

  • İsviçre’deki asgari ücret saatlik olarak, 2024 yılı güncel verilerine göre 20 CHF (İsviçre Frangı) ile 25 CHF (İsviçre Frangı) arasında değişiklik göstermektedir.

Yukarıdaki rakamlar güncel kur farkına göre hesaplandığında, İsviçre’deki saatlik asgari ücretin 707 TL ile 884 TL arasında değişiklik gösterdiği bilgisi karşımıza çıkmaktadır.

Vatandaşın bu kapsamda merak ettiği bir diğer konu ise İsviçre’de asgari ücretle çalışan sayısıdır. Ancak bu konu hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Isvicre Asgari Ucret 4

İsviçre’de Asgari Ücret Kaç Frank?

İsviçre asgari ücretini saatlik olarak ve değişen miktarlarıyla verdikten sonra, bu ücretin aylık kaç Frank olduğunu açıklayalım. Öncelikle belirtmeliyiz ki İsviçre net asgari ücreti kesin olarak hesaplanamamaktır. Çünkü ücretler birçok kritere ve çalışılan saate göre değişiklik göstermektedir.

Bununla birlikte İsviçre’de haftalık çalışma saati maksimum 45 saat olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kapsamda İsviçre’de yaşayan bir kişinin haftada 45 saat çalıştığını düşünelim. Böyle bir durumda İsviçre aylık asgari ücreti, en düşük ve en yüksek miktarlarıyla birlikte aşağıda yer almaktadır:

  • İsviçre asgari ücret 2024 güncel verilerine göre 3.900 CHF ile 4.875 CHF arasında değişiklik göstermektedir.

İsviçre’de Asgari Ücret Kaç Euro?

İsviçre asgari ücretin kaç Euro olduğu, tüm dünyada yaşanan kur farkından dolayı oldukça merak edilen bir konudur.

İsviçre’de asgari ücretin Euro karşılığı aşağıdaki gibidir:

  • İsviçre’de asgari ücretle hayatını idame ettiren bir kişi, aylık olarak ortalama 3.925 Euro ile 4.906 Euro arasında maaş almaktadır.

İsviçre’de Asgari Ücret Kaç TL?

Ülkemizde yaşanan enflasyonun getirdiği kur farkından dolayı vatandaş, İsviçre asgari ücretinin TL karşılığını da oldukça merak etmektedir.

Ceza gelebilir! Kira ödemelerinde yeni gelişme Ceza gelebilir! Kira ödemelerinde yeni gelişme

Güncel kur farkına göre İsviçre asgari ücretin TL karşılığı şu şekildedir:

  •  İsviçre’de asgari ücretle çalışan bir vatandaş, 2024 güncel kur farkına göre 137.895 TL ile 172.368 TL arasında maaş almaktadır.

Isvicre Asgari Ucret 2

İsviçre’de Asgari Ücret: Yıllara Göre

Geçmiş yıllardan beri ülkemizden verdiği göçlerle İsviçre, asgari ücret konusunda en çok merak edilen ülkeler arasında yer almaktadır.

İsviçre asgari ücret değişim tablosu 6 yıllık verilere göre aşağıda yer almaktadır:

Yıllar

İsviçre Asgari Ücret- En Yüksek

2019

3.775 CHF

2020

3.900 CHF

2021

4.100 CHF

2022

4.390 CHF

2023

4.600 CHF

2024

4.875 CHF

Isvicre Asgari Ucret 1

İsviçre’de Meslekler ve Maaşları

Asgari ücretin yanı sıra, İsviçre’de meslekler ve maaşların genel durumu da oldukça merak edilen bir konudur. Bu kapsamda asgari ücretten daha fazla ücret aldığı bilinen meslek grupları, ortalama olarak aşağıdaki maaşları almaktadır:

Meslek Grupları

İsviçre Ortalama Maaş- CHF

İsviçre Ortalama Maaş- TL

Doktor

8.500 CHF

300.540 TL

Öğretmen

6.100 CHF

215.682 TL

Mühendis

6.400 CHF

226.289 TL

Bankacı

5.800 CHF

205.074 TL

Pilot

8.300 CHF

293.469 TL

Avukat

8.400 CHF

297.004 TL

Isvicre Asgari Ucret 6

İsviçre’de Çalışma Şartları

İsviçre asgari ücreti konusunda detaylı bir bilgi verdikten sonra, vatandaşın aklına takılan bir diğer soruyu cevaplayalım: İsviçre’deki çalışma şartları nasıldır? İ

sviçre’de çalışan bir kişinin çalışma şartları aşağıda yer almaktadır.

  • İsviçre’de çalışan bir kişi haftalık olarak maksimum 45 saat çalışmaktadır. Çalışanını daha fazla çalıştıran işverenler hakkında ise yasal işlemler uygulanmaktadır.
  • İsviçre’deki hiçbir işveren çalışanına, ülkede belirlenmiş olan asgari ücretten daha azını ödeyememektedir.
  • İsviçre'de çalışanların, yıllık 4 hafta ücretli izin hakkı bulunmaktadır.
  • İsviçre çalışanlarının birçok sosyal hakkı da bulunmaktadır. Bu kapsamda İsviçre’de çalışanlar hastalık izni, doğum izni, gebelik izni, regl izni, babalık izni ve askerlik izni gibi çeşitli şekillerde ücretli izin alabilmektedir.
  • İsviçre çalışanları zorunlu olarak iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigortalıdır.
  • Son olarak İsviçre’de çalışanlar emeklilik, sağlık ve işsizlik sigortası gibi sıkı sosyal güvencelere sahiptirler.

Isvicre Asgari Ucret 5

İsviçre’de Yaşam Maliyeti Ne Kadar? Yaşanır Mı?

İsviçre asgari ücret bilgilerinin ardından, burada yaşayan bir kişi için ne gibi maliyetler ortaya çıkmaktadır, inceleyelim…

İsviçre’de en maliyetli olan şey konut gideri olarak karşımıza çıkmaktadır. Şehir merkezine olan yakınlığına göre değişen konut kiraları, ortalama 1000 CHF ile 1700 CHF arasında değişiklik göstermektedir.

İsviçre’de ev kirasının yanı sıra elektrik ve ısınma giderleri ortalama 50 CHF, telefon ve internet giderleri 120 CHF, ulaşım masrafları ise 260 CHF olarak karşımıza çıkmaktadır. Şimdi de temel ihtiyaçlarımızı içeren market fiyatlarını inceleyelim… 

Ülkemize göre satın alma paritesi daha yüksek olan İsviçre’de market fiyatları oldukça uygundur. Klasik bir market listesinde olan ürünler ve fiyatları ise ortalama olarak aşağıda yer almaktadır:

Ürün

Fiyat

İsviçre’de 1 ekmek kaç Frank?

2 CHF

İsviçre’de 1 litre süt kaç Frank?

1,60 CHF

İsviçre’de 1 kg sığır eti kaç Frank?

18,50 CHF

İsviçre’de 12’li yumurta kaç Frank?

2,60 CHF

İsviçre’de 1,5 litre su kaç Frank?

1,20 CHF

İsviçre’de 1 kg patates kaç Frank?

1,50 CHF

Peki İsviçre’de yaşanır mı? Bu kapsamda İsviçre’de asgari ücretle çalışan bir kişinin ortalama masraflarını ele alalım. İsviçre’de ortalama bir eve 1.200 CHF ödendiğini, aylık market alışverişinin 600 CHF ve diğer temel ihtiyaçların 500 CHF olduğunu düşünelim.

Böyle bir durumda toplam maliyetlerin kaba taslak bir şekilde 2.300 CHF olarak karşımıza çıktığını görmekteyiz. İsviçre’deki en düşük asgari ücretin 3.900 CHF olduğunu düşünürsek, bu ülkede asgari ücretle yaşamanın bile oldukça rahat olduğunu görürüz.

Sık Sorulan Sorular

İsviçre asgari ücret ve yaşam şartlarına dair sık sorulan soruları yanıtladık!

10 Bin İsviçre Frangı Kaç TL?

Ülkemizde yaşanan enflasyondan dolayı vatandaşın en çok merak ettiği konu, oradaki para birimi ve Türk Lirası karşılaştırmasıdır. Peki 10 bin İsviçre Frangı kaç TL etmektedir? Günümüz kur farkına göre 10.000 CHF, 353.577 TL yapmaktadır.

İsviçre’de Hayat Pahalı Mı?

İsviçre asgari ücreti ile karşımıza çıkan bir diğer konu ise buradaki hayat standartlarıdır. Yukarıda yer alan İsviçre’de yaşanır mı başlığının altında, ülkede asgari ücretle geçinmenin bile oldukça rahat olduğuna değinmiştik. Dolayısıyla İsviçre’de hayat, ülkemiz şartlarına göre pahalı gibi görünse de İsviçre Frangı kazanarak yaşayan vatandaşlar açısından oldukça rahattır.

İsviçre’de Çalışmak İçin Hangi Dil Gerekiyor?

Peki İsviçre’de çalışabilmek için dil bilmek gerekir mi? İsviçre’de yaşayan halkın çoğunluğu Almanca konuşmaktadır. Bununla birlikte İtalyanca ve Fransızca konuşan kişi sayısı da oldukça fazladır. Dolayısıyla İsviçre’de çalışabilmek, iletişim kurabilmek ve eğitim alabilmek için öncelikle Almanca, Fransızca ya da İtalyanca bilmek oldukça önemlidir.

Muhabir: Özkan Çelik