Ramazan Bayramı sonrasında ikinci el otomobil piyasasında yaşanan son gelişmeler merak konusu. Yüksek faiz oranları nedeniyle 2005-2013 yılları arasındaki modellerin ilgi odağı haline geldiği gözlemleniyor. 31 Mart seçimlerinden önce hareketlenen otomobil piyasası tekrar durgunluk gösterdi.

BİM’de Makarna ve Sos Partisi! BİM 28 Mayıs Aktüel Kataloğu: 3 Kg Yoğurt, Dilimli Uskumru, Sıvı Deterjan, Arap Sabunu… BİM’de Makarna ve Sos Partisi! BİM 28 Mayıs Aktüel Kataloğu: 3 Kg Yoğurt, Dilimli Uskumru, Sıvı Deterjan, Arap Sabunu…

Kayseri'de galericilik yapan Ahmet Yurtlu, ikinci el araç piyasasına ilişkin dikkat çeken bir değerlendirme yaptı. Seçimden önce piyasada hareketlenme olduğunu kaydeden Yurtlu, şöyle konuştu:

 "İkinci el araç piyasasında seçim öncesinde farklı bir pozisyon oldu. 15-20 günlük bir süreçte dövizin ve altının yukarı olan seyri ile beraber insanlarda panik oldular. Dövizi ve altını yakalayamayanların bir kısmı da araba fiyatlarını yakalamak istediler. Çünkü araç fiyatlarında 7-8 aydır gerileme vardı. Fiyatların cazip kaldığını düşünen vatandaşlarımızın teveccühü olunca seçim sürecinde hareketlenme oldu. Seçim sonrasında şuan için fazla hareket göremiyoruz. Rutin bir hareket göremiyoruz. Bunun farklı sebepleri var.

 Bankaların kredi fonlamaması ve insanların nakit akışı da az olunca yukarıdan aşağıya doğru bir basınç uygulanmaya başladı. Mesela, elinde 1.5 milyon TL olup ev almak isteyenler geri kalan parayı kredi ile tamamlayamayınca elindeki paralar ile araca yöneldi. 400 bin TL’si olup da 800 bin TL’lik araba almak isteyenler geri kalan parayı bulamayınca parayı başka şekilde kullandı."

2024 tahmini

İkinci el otomobil piyasasında 2024 yılında neler olacağını açıklayan Yurtlu “2024 yılında stabil bir seyir izliyor. Araç fiyatları enflasyon oranında stabil bir şekilde devam edeceğini ve bu yılı böyle kapatacağımızı tahmin ediyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA