Hizmet İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı İdris Ersoy, Manisa şubelerini ziyaret ederek Manisa Büyükşehir belediyesinde yaşanan işten çıkarmalar, sürgünler ve sendikal baskıların durdurulması için basın açıklaması yaptı.

31 Mart seçimlerinin Türk milletine yakışır bir olgunlukla yapıldığını ve vatandaşın iradesinin sandıkta tecelli ettiğini ifade eden Ersoy, sandıkta verilen mesajın siyasiler tarafından okunacağını, kendileri açısından ise başka gelişmelerin olduğunu kaydetti.

İşçilere Sendika Değiştirme Baskısı

Seçim çalışmalarında işçilere dokunmayacaklarını söyleyenlerin göreve gelir gelmez davranışlarının değiştiğine dikkat çeken Ersoy sözlerini şöyle sürdürdü:

“31 Mart yerel seçimlerinin Propaganda sürecinde demokrasinin erdemlerinden bahsedenlerin, farklılıklara tahammülden bahsedenlerin, hayat tarzı ve tercihlerinde baskı altında olduklarını söyleyenlerin bugün tabiri caizse intikam duygusuyla hareket ettiklerini, işçilerin aşı, işi ve sendikal tercihlerine nasıl müdahale ettiklerini üzülerek şahit oluyoruz. Secim sahalarında, basın kuruluşlarına verdikleri vaatler, konuştukları sözleri, seçildikleri gün itibari ile unuttuklarını görüyor, yaptıkları uygulamalar ile bizzat müşahede ediyoruz. Bağlı oldukları siyasi partinin sayın genel başkanının ortaya koyduğu ve herkesin tarafından takdirle karşılanan normalleşme sürecinin Manisa’ya uğramadığını da yine üzülerek görüyoruz. Seçimlerden önce ‘hiç bir işçi işten çıkarmayacağım, işçinin demokratik tercihine karışmam’ diyen Manisa Büyükşehir belediyesi işvereninin,  üyelerimize sendikadan istifa etmeye ve işveren güdümlü sendikalara üye olmaya zorlaması, sendikaya üye olan işçileri yıldırmak için işçinin görev yerini değiştirmesi, işi ile tehdit etmesini, işçiye daha zor iş vermek gibi pek çok kirli ve çirkin yönteme başvurulduğunu ve işçinin iradesi kırılmaya çalışıldığını görüyoruz. Ancak işveren güdümlü sendikaların bütün bu oyunlarını Manisa emekçileri boşa çıkararak örgütlü mücadelesi ile sendikasına sahip çıkmaktadır. Hak iş ve Hizmet İş Sendikası da kendisi ile yürüyen, bütünleşen üyelerinin sonuna kadar yanındadır.”

Büyük İşçi Kıyımı Yapılacak

Manisa’da mevcut başkana oy verenlerin, ‘Hiç bir işçinin emeği ile oynamayacağım’ sözlerine güvendiğini söyleyen Ersoy, “Oysa Manisa Büyükşehir Belediyesi emekçileri, ‘Mart’ın sonu bahardır’ sloganına inanarak belediye Başkanına oy vermiş, seçim sonrasında ‘En düşük işçi ücretlerini 35 bin TL yapacağım, hiç bir işçinin emeği ile oynamayacağım’ diyen Sayın Başkanın söylemine inanarak destek vermişti. Ancak gelinen noktada seçimin üzerinden 3 ay geçmesine rağmen ücretlere iyileştirme yapılmamış,  50’ye yakın işçi işten çıkarılmış, 200 işçi sürgün edilmiştir. Daha birçok işçinin de işten çıkarılması için hazırlık yapıldığı, listeler oluşturulduğu, kendilerine yakın kişiler tarafından ifade edilmektedir. Hizmet iş sendikası olarak verilen zam sözünün takipçisiyiz. İşten atılmalar devam ederse Manisa Büyükşehir Belediyesi önü eylem alanı olacaktır” şeklinde konuştu.

Haber Foto

Bakan Kacır BYD’nin üretim yapacağı araziyi inceledi! Bakan Kacır BYD’nin üretim yapacağı araziyi inceledi!

Asgari Ücrete Mahkum Edecekler

Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne seslenen Hizmet İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı İdris Ersoy, açıklamasına şöyle devam etti:

“Buradan Manisa Büyükşehir Belediyesi yönetimine sesleniyoruz. Sakın ola işçinin işi aşı ile oynamayın, sendikal baskıları durdurun. Önce genel iş, şimdide belediye iş sendikasına örgütlenmeleri için destek sunarak, 3 sendikayı bir birine çarpıştırarak,  işçileri yetkisizlik ve mahkemelerde süründürmeyin. Yıllarca sürecek mahkemelerle Manisa Büyükşehir Belediyesi emekçilerini toplu iş sözleşmesi yaptırmayarak, asgari ücrete mahkum etme politikasından vazgeçin. Manisa Büyükşehir Belediyesi şirketlerinde yetkili Hizmet İş Sendikasıdır. Dolayısıyla şirket işçilerimizin çalıştığı işyerlerinde başka sendikalar örgütlenme faaliyetlerinde bulunamaz. Yetki başvuru süresine az bir zaman kala işyerlerinde üye yapma mücadelesi sırasında, işyerlerinde yaşanacak kavga ve olumsuz olayların müsebbibi sizlerin olacağını bilin."

Sendikal Baskının Cezası 2 Yıl

Ersoy açıklamasını şöyle sonlandırdı: “Sendikal hak ve özgürlüklere ilişkin baskılar ulusal ve uluslararası hukuka aykırıdır. Sendikal haklara müdahale Anayasamız başta olmak üzere, 6356 sayılı sendikalar ve toplu iş sözleşmesi Kanununa, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine, ILO Sözleşmelerine ve insan haklarına ilişkin uluslararası sözleşmelere aykırıdır. Aynı zamanda sendikal baskılar Türk Ceza Kanununa göre suçtur ve 2 yıla kadar cezası vardır. Anayasa, yasalar ve uluslararası sözleşmeler tarafından teminat altına alınan hakların ayaklar altına alınması, iş barışı ve huzurunun bozulması,  belediye çalışanlarına yönelik tehdit ve şantaja imkân verilmesini sendika olarak asla kabul edemeyiz. Buna sebep olan ve göz yuman bütün aktörlerin karşısında bütün yasal haklarımızı kullanacağız. Bu konuda işyerlerinde işveren vekillerinin yaptığı baskıları biliyor, elimizde görsel ve fiziki belgelerini hazırlıyor ve cumhuriyet savcılığına suç duyurusu yapacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz.”

Muhabir: Özkan ÇELİK