Türkiye'nin yaş sebze ve meyve üretiminde ilk sıralarda yer alan Mersin'de örtü altında turfanda birçok ürünün kış mevsiminde hasat edilmesinin ardından açıkta hasatlara başlandı. Özellikle 20 bin dönüm arazide yılda yaklaşık 80 bin ton çilek üretiminin gerçekleştirildiği Silifke ilçesinde ise açıkta hasada geçildi. Açıkta hasadın başlamasıyla fiyatlar da geriledi.

Yaklaşık 1 ay öncesinde kadar market ve pazarlarda 120 TL'ye kadar satılan çileğin fiyatı 50 TL'ye kadar düştü.

Yüzlerce kadına ekmek kapısı oluyor

Yüzlerce kadına geçimkaynağı çilek hasadı, aynı zamanda üretici için iyi bir ekmek kapısı oluyor. Üretilen çilekler Türkiye'nin her tarafına gönderilirken, bazı ülkelere de ihraç ediliyor.

Geçen yıl Eylül ayında ekimin yapıldığını belirten işçi çavuşlarından Mevlüt Coşkun, şöyle konuştu:

"Bu ay itibarıyla da hasadını yapmaktayız. Zaten Silifke'miz çileği ile meşhur herkes bilir. Haziran'ın 15'ine kadar sürekli hasadımız devam edecek. Dönüm başına sezonda 4-5 ton hasat yapılıyor."

İlçelerinde kışın topraksız tarım ve seralarda da çilek üretiminin yapıldığını vurgulayan Coşkun, ilkbahar ve yazın ise açıkta üretimlerin sürdüğünü belirtti.

Açıkta çilek hasadına başladıklarını belirten üretici Rukiye Kuz, ise "Bahçemizi Ağustos ayında hazırladık, Eylül ayında diktik. Diktiğimiz günden itibaren de uğraşıyoruz. Şu anda 50-60 TL'den satıyoruz. Bizim yetiştirdiğimiz çilek hem yurt içine hem de yurt dışına gidiyor" dedi.

Bakan Yumaklı açıklama yaptı! Sokak köpeği sorununda son perde Bakan Yumaklı açıklama yaptı! Sokak köpeği sorununda son perde

Kaynak: İHA