GAZZE, HARABEYE DÖNMÜŞ DURUMDA”

Gazze’de can kaybı 17 bini aştı   Gazze’de can kaybı 17 bini aştı  

Hastanelerde ilaç ve ekipman sıkıntısı da sürüyor. Yoğun bombardıman nedeniyle Gazze'nin birçok mahallesi harabeye dönmüş durumda.

Gazzelilerden biri yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Eşim, ben ve çocuklarım uyuyorduk. Büyük bir patlama oldu. Benim ve kardeşimin evi hasar gördü. Komşunun evi tamamen yıkılmıştı. Üç katlı binanın enkazında kalan şehitlere ulaşamadık. Bu bir soykırım savaş değil.  İsrail, Gazze halkını yerlerinden etmek istiyor ama bu olmayacak."

Diğer taraftan, Gazzeliler, yoğun bombardıman altında sığınacak güvenli bir yer arıyorlar. İsrail'in boşaltılmasını istediği Gazze'nin kuzeyinden kaçış sürüyor.

İsrail ordusunun boşaltılmasını istediği Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki el-avde hastanesiyse hizmet vermeyi sürdürüyor.

Hastane müdürü Ahmed Muhenne, israil ordusunun bombalamak için süre vermesine rağmen sağlık ekiplerinin hastaneyi tahliye etmeyi reddettiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler Gazze'de bir haftadır süren yoğun bombardımarda bin 300'den fazla binanın yıkıldığını duyurdu. 55 bin ev ise hasar gördü.

İsrail'in yoğun bombardımanında 6 su kuyusu, 3 su pompalama tesisi, bir su depolama tesisi ve bir arıtma tesisi hasar gördü. Elektriklerin tamamen kesildiği Gazze Şeridi'nde yiyecek sıkıntısı da gün geçtikçe artıyor. NTV