Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını cevaplandırırken Cumhuriyet Halk Partili (CHP) belediyelerdeki usulsüzlük iddialarına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Erdoğan, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’i eleştirirken Manisa’nın Kula ilçesinde geçtiğimiz günlerde yaşanan darp olayı ile ilgili tutuklanan Kula Belediye Başkanı Hikmet Dönmez’e de değindi. Erdoğan, “Kula’da bir yolsuzluk oldu ve belediye başkanı bu yolsuzluk neticesinde alındı. Bunu daha farklı belediyelerin takip etmesi mümkün. Çünkü bunlarda alışkanlık ırsidir.” İfadelerini kullandı.

Manisa'nın Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Kula Belediye Başkanı Hikmet Dönmez, makamında iki kişiyi darp ettirdiği iddiasıyla çıkarıldığı mahkemece "Yağmaya azmettirme" suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi. Öte yandan, soruşturma kapsamında gözaltına alınan Başkan Dönmez'in koruması ve şoförü de "Yağma" suçundan tutuklandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN KULA AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP’li belediyelerdeki eş, dost, akraba atamaları ve usulsüzlük iddiaları ile ilgili bir soruya verdiği cevapta Kula Belediyesi’nde yaşanan olayları gündemine alarak eleştirilerde bulundu.

Erdoğan, Manisa’da ciddi bir yolsuzluk olduğunu söyleyerek, "Hırsız, ben hırsızım der mi? Veya ben çaldım der mi? Şimdi Özgür Özel Bey kalkıp da bu ahbap atamaları için “ne demek canım biz tabii ki ahbaplarımızı atayacağız” mı diyecek? Onun geçmişteki abileri “biz CHP’den atamayacağız da MHP’den mi atayacağız?” demişlerdi. Şu anda da aynı noktaya geldik. Değişen bir şey yok. İşte daha geçenlerde Manisa’da bir belediyede biliyorsunuz ciddi bir yolsuzluk oldu. Kula, orada bir yolsuzluk oldu ve belediye başkanı bu yolsuzluk neticesinde alındı. Bunu daha farklı belediyelerin takip etmesi mümkün. Çünkü bunlarda alışkanlık ırsidir. Ahbap, yaran bunlar.” ifadelerini kullandı.

YAPTIKLARI YAPACAKLARININ TEMİNATI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir’den Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne kadar usulsüz işler yapıldığını söyleyerek, “İstanbul Büyükşehir’den tutun, Ankara’sına İzmir’ine varıncaya kadar bu böyledir. Birçok vatandaş işlerinden atıldı. Nice ağlayanları biz belediyenin kapısında gördük. Kimse milletimizden gerçekleri gizleyemez. Kimse PR çalışmalarıyla, reklamlarla, sanal alem oyunlarıyla milletin gözü önüne toz pembe perdeler çekemez. Gerçeğin er ya da geç ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır. Pırıltılı sözlerin yaldızı çabuk dökülür ve ortada sadece yalın gerçek kalır. Şu anda olan da budur. CHP’nin bu konuda geçtiğimiz yıllar boyunca, olumsuz anlamda yaptıkları yapacaklarının teminatıdır." şeklinde konuştu.

MHP’li Tosuner bombaladı… Hedefinde CHP’li Özalper vardı! MHP’li Tosuner bombaladı… Hedefinde CHP’li Özalper vardı!

KULA BELEDİYESİ’NDEKİ DARP OLAYI

CHP'li Kula Belediye Başkanı Hikmet Dönmez, belediyeyle anlaşma yapan özel bir firmanın yetkilileri M.U. ve H.D.'yi belediyeye çağırdı. M.U. ve H.D.'nin Kula Belediyesinin adını kullanarak esnaftan para topladığı ve esnafı dolandırdığı iddiasıyla Başkan Dönmez firmayla olan sözleşmesini feshetmek istedi. Bunun üzerine başlayan tartışmanın ardından firma yetkilileri M.U. ve H.D., Başkan Dönmez'in şoförü M.O.A. ve koruması R.G. tarafından darp edilerek belediyeden dışarı çıkarıldı. Darp edilen M.U. ve H.D., Başkan Dönmez'in makam odasında darp edildiklerini iddia ederek polise başvurdu. Şikayet üzerine Başkan Dönmez ile şoför M.O.A. ve koruma R.G. gözaltına alındı. Kula İlçe Emniyet Müdürlüğündeki ifadelerinin ardından mahkemeye sevk edilen Başkan Hikmet Dönmez, M.O.A. ve R.G. "Yağma suçundan" tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Kaynak: İHA