Dolar kurundaki dalgalanmalar devam ederken, Ekonomist Evren Devrim Zelyut’tan korkutan dolar kuru açıklaması geldi.

Dolar hakkında önemli uyarılarda bulunan Zelyut, Türkiye'nin karşı karşıya olduğu ekonomik risklere dikkat çeken Zelyut, mevcut ekonomik politikaların sürdürülebilir olmadığını ve ciddi bir kriz potansiyeli taşıdığını ifade etti. Özellikle, 2024 yılının Eylül ayından sonra yeni bir kriz dalgasının yaşanabileceğini öngördüğünü belirtti.

Zelyut, 2001 ekonomik krizi ile günümüz arasındaki benzerliklere dikkat çekerek, o dönemde yapılan hataların tekrarlandığını ifade etti. 2001 krizinde sabit kur politikası ve tüketim talebinin artması nedeniyle döviz kurunun baskı altında kaldığını ve enflasyonun yükseldiğini hatırlatan Zelyut, günümüzde de benzer risklerin var olduğunu belirtti.

TEMEL SORUNLAR HALA ÇÖZÜLEMEDİ

Zelyut, 2021'den 2023'e kadar olan dönemi ilk kriz dönemi olarak tanımlayarak, bu süreçteki faiz indirimlerinin piyasalarda büyük dalgalanmalara yol açtığını belirtti. Mehmet Şimşek'in ekonomi yönetimine getirilmesiyle bazı olumlu adımlar atılmasına rağmen, temel sorunların hala çözülmediğini ve yapısal reformların uygulanması gerektiğini vurguladı.

Manisa’ya getirilen kurbanlıklar alıcılarını bekliyor! Manisa’ya getirilen kurbanlıklar alıcılarını bekliyor!

Kaynak: Haber Merkezi