İzmir'in Ödemiş ilçesine bağlı Birgi Mahallesi adeta cennetten bir köşe gibi. Mahalle, 2022 yılında bu güzelliğini de tescilledi.

İspanya'nın başkenti Madrid'de bulunan Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütünün (BMDTÖ) açıkladığı "2022 Dünyanın En İyi Köyleri" listesine Ödemiş’e bağlı Birgi Mahallesi de girdi.

Birgi (3)

Milattan önce 750'den bu yana yerleşim yeri olarak kullanıldığı belirtilen Birgi, Aydınoğulları zamanından kalma mimari dokusuyla her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

Birgi'deki konaklar, film setlerine de ev sahipliği yapıyor.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne 2012'de alınan Birgi'nin, 2022 için hazırlanan listede de dünyanın en iyi 32 köyünden biri seçilmesinin köyün bilinirliğine katkı sağlayacağına inanılıyor.

Birgi (2)

Birgi, İzmir'in Ödemiş ilçesine bağlı bir mahalle. İlçe merkezine 10 kilometre uzaklıkta olan mahalle zengin dokusuyla misafirlerini büyülüyor.

Mahalle’nin geçmişi de çok eskilere dayanıyor…

İzmir İli, Ödemiş İlçesi’nde yer alan Birgi, sırasıyla Frig Uygarlığı (MÖ 750-680), Lydia Uygarlığı (MÖ 680-546), Pers Krallığı, Bergama Krallığı, Roma ve Bizans İmparatorluğu hakimiyeti altında bulunmuştur.

Kent Anadolu Beylikler döneminde, 13. ve 14. yüzyılda Aydınoğlu Beyliği’ne başkentlik yapmıştır.

Birgi (1)

1426 yılında ise kesin olarak Osmanlı hakimiyetine geçmiştir.

Birgi, kendine has geleneksel mimari dokusunu günümüze kadar koruyabilmiş ender yerleşim yerlerinden biridir.

Konakları, camileri, türbeleri, medreseleri, hamamları, çeşmeleri ve daha birçok eseriyle, beylikler döneminden başlayıp günümüze ulaşmış çok sayıda tescilli yapıya sahiptir.

Beldede geleneksel mimari dokuyu en iyi biçimde yansıtan iki mimari yapı; ahşap süsleme ağırlıklı mihrabı ve minberiyle döneminin en başarılı örneklerden biri olan Ulu Cami ile ahşap işçiliği ile dikkat çeken Çakırağa Konağı’dır.

En Çok Serotonin İçeren Besinler: Bu Yemekleri Yiyince Mutlu Oluyorsunuz! En Çok Serotonin İçeren Besinler: Bu Yemekleri Yiyince Mutlu Oluyorsunuz!

Birgi (4)

Kaynak: Haber Merkezi