Şiddetli yağışlar can aldı: 4 ölü, 10 kayıp Şiddetli yağışlar can aldı: 4 ölü, 10 kayıp

Kazakistan'ın Rusya sınırında yer alan Kalaçi Köyü’nün Gizem'in yıllardır kimse tarafından çözülemedi. Köy halkı günlerce uyumasına rağmen yarı uyanık bir şekilde kalkarken halisülasyon gördüklerini ve ani baygınlık yaşadığını belirtiyor. Kalaçi Köyü’nde yaşanan bu duruma anlam veremeyen yetkililer ise sırrını çözmek için uğraşıyor.

UYKU HASTALIĞINA YAKALANDILAR

2012'de yaşanan ve 160 insanın hayatını kaybetmesine neden olan esrarengiz olayın gizemini çözmek için kolları sıvayan bilim insanları Kalaçi Köyünü incelemeye aldı. Köyde yaşayan kişilerin hayatını büyük bir felakete çeviren bu olay için köy ve çevresinde incelemeler yapılıyor.

Sovyetler Birliği döneminde köye yakın bir bölgede yer alan Krasnogorsk kasabasında Uranyum çıkarılırken maden ocağının yıllarca terk edilmesi üzerine zehrin etrafa saçıldığı düşünülüyor.

BİR ZEHRİN İNSAN ÜZERİNDEKİ İNANILMAZ ETKİLERİ

Yıllar önce terk edilen uranyum maden ocağının bölge ve çevresinde karbondioksit oranının normalin 10 kat üzerine çıkarttığı düşünülürken bölgede yaşayan insanlar üzerindeki olumsuz etkilere neden olduğu düşünülüyor.

Uyuma hastalığını terk edilen uranyum maden ocağından kaynaklandığını tespit edilmesi üzerine Kazakistan hükümeti acil önlem aldı. Köy sakinleri bölgeden tahliye edilirken yapılan incelemeler doğrultusunda madenden gelen radon gazının bölgedeki yeraltı sularını karıştığı tespit edildi. Ancak uzmanlar hala konu hakkında net bir açıklamaya varamıyor.

Kaynak: Manisa Kulis Haber