Meyve için dünyada iki çeşit anlam vardır. Bunların birisi manava gittiğimizde, ötekisi ise botanikçiler tarafından kullanılır.

Manavda meyve olarak kastettiğimiz, tatlı doğal bir bitkidir. bir sebze ise, meyvenin tam tersi olarak; yani tatlı olmayan bir doğal bitkiyi belirtmek için kullanılır. Bu standart açıklamaya göre elma, çilek, üzüm ve muz gibi bitkiler meyve olarak sınıflandırılır; yeşil fasulye, domates, kabak ve patates ise birer sebzedir.

Teknik olarak, yani botanik anlamda meyve ve sebzeyi tanımlamak için kullanılan yöntem farklıdır. Britannica ansiklopedisi şöyle tanımlamıştır: meyve; botanik anlamda, olgun halde olan, taze veya kuru şekilde tüketilen ve içinde tohum veya tohumları barındıran bitkidir. O halde şeftali, muz ve üzüm meyve sınıfına girer. Aynı zamanda fasulye, mısır, domates, salatalık ve kabuklarında olmak şartıyla meşe palamudu ile badem de teknik olarak birer meyvedir.

Meyveyle ilgili bu tanım çok açıktır ve içinde tohum barındıran tüm bitkileri ihtiva eder. o halde sebzeler, geriye kalan tüm bitkileri içerir: patates, havuç, turp, soğan, sarımsak, kuşkonmaz, marul, brokoli ve karnabahar gibi... Başka bir deyişle, içinde tohumu olmayan tüm bitkiler sebzedir, geriye kalanlar ise meyvedir. HALK TV 

Editör: Onur Yılmaz