Malatya’da 5 katlı bir bina çöktü: Ekipler enkazda arama başlattı Malatya’da 5 katlı bir bina çöktü: Ekipler enkazda arama başlattı

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Kızılay’ın, depremin üçüncü gününde Ahbap Derneği’ne çadır sattığı ortaya çıktı. Açıklama yapan Ahbap ve Kızılay da bu yöndeki haberleri doğruladı. Depremin üçüncü gününde çadır sattığı ortaya çıkan Kızılay tepkilerin odağındayken, Kızılay'ın başkanı Kerem Kınık’tan açıklama geldi. Kınık, sattıkları çadırların parasını çadır imal etmek ve diğer yardımlar için kullandıklarını iddia etti.

Twitter'da yaptığı açıklamayı tepkilerden çekindiği için yorumlara da kapatan Kınık, şunları yazdı:
Kızılay Çadır, Türkiye Kızılay Cemiyeti’nin bir iştirakidir ve 12 ay kesintisiz üretim yapan dünyanın sayılı afet çadırı üreticilerinden biridir. Öncelikle Kızılayın TAMP (Türkiye Afet Müdahale Planı) çerçevesinde belirlenen asgari çadır stok seviyesini garanti eder. Ayrıca, barınma hizmet kümesi sorumlusu olan AFAD’ın kendisinden tedarik etmek için sipariş verdiği sayıda çadırı istenilen zamanda imal eder. Sağlık Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı gibi kamu kuruluşlarının ve Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kuruluşların taleplerini üretir. Satışlardan elde ettiği gelirleri Kızılay’a aktarır, Kızılay da afetler için gerekli olan çadır ve sair insani yardım malzemelerini ürettirerek depolar ve ihtiyaç anında vatandaşlarımıza ücretsiz dağıtır.