Prof. Dr. Canan Karatay, düzenli olarak kivi yemenin yaşlılık belirtilerini azalttığını açıkladı. Karatay, C vitamini bakımından zengin olan kivinin, kırışıklara ve gözaltı morluklarına iyi geldiğini belirtti.

Ünlü doktor, kivinin 10 yaş gençleştirdiğini ve akşam saatlerine kadar günün her anı tüketilebileceğini vurguladı.

Anavatanı Çin olan kivi meyvesi Avrupalılar tarafından Yeni Zelanda'ya getirilmiş ve böylece dünyaya yayılmıştır.

Türkiye' de Karadeniz Bölgesi'nde yetiştirilen kivi, vücut sağlığı açısından önemli vitamin ve mineraller içeren, yeşil renkli, küçük ve lezzetli bir meyvedir.

Hem ekşi hem de tatlı bir tada sahip olan tropikal meyve kivi kış mevsiminde yetişir.

Kivi, yaşlanmaya meyilli olan hücreleri onarır ve yenilenmesini sağlar. Kırışma ve sarkmaların önüne geçer.

Göz çevresinde oluşmaya başlayan morluk ve halkalara iyi gelir. Saçların daha parlak ve canlı görünmesini sağlar.

İçerdiği yüksek lif oranı sayesinde bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar, sindirim sitemini hızlandırır ve kabızlığı önler.

Doğadaki en yüksek antioksidana sahip gizemli bir besindir. Hasar almış hücrelerin hızla onarılmasını sağlar. Çin'de sıklıkla tüketilen ve diri ciltlerinin sırrı olan kivi, kana karışan lif bakımından zengindir.

Maskeli günler geri mi dönüyor Maskeli günler geri mi dönüyor

Lutien ve zeaksantin bakımından da zengin olan kivi, yaşlanmaya meyilli olan hücreleri anından diskalifiye ederek hücrelerin yenilenmesini sağlar. Kırışma ve sarkmaların önüne geçer.

Göz çevresinde oluşmaya başlayan morluk ve halkalar yeterli oranda vitamin olmadığını gösterir. Ancak düzenli tüketilen kivi bu durumu anında önler.

Kivi saçların daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Saç köklerindeki azalmış vitamin seviyesini artırır.

Kan yoluyla köklere gerekli vitaminleri götürür. Köklerdeki hareketliliği sağlanmasını kan aracılığıyla yaparken kandaki kötü kolesterol seviyesini düşürür.

Kivi, C vitamini ve E vitamini içerdiğinden, aynı zamanda harika bir antioksidan kaynağıdır. Serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarıyla savaşır.

Diyetisyen Gillian Culbertso, kivinin, kanser ve kalp rahatsızlıkları dahil olmak üzere pek çok hastalık riskini azalttığını belirtti.

Culbertso, ''Kalbiniz, böbrekleriniz, kaslarınız ve sinirleriniz düzgün çalışması için potasyuma ihtiyaç duyar. Kivi, 215 miligram potasyum sağlar; bu, bir yemek kaşığı fıstık ezmesi veya bir bardak maruldaki miktarın iki katından fazladır'' dedi.

Kivi, aynı zamanda mükemmel bir lif kaynağıdır ve lifin çoğu kabuğundadır.

ABD'li sağlık bilgileri sağlayıcısı WebMD; kivideki yüksek C vitamini oranının,  astım hastalarında hırıltılı solunum semptomlarını azalttığını söyledi.

Kivide bulunan karotenoidler, göz hastalıklarını önlemeye ve genel göz sağlığını geliştirmeye de yardımcı oluyor.