Sivas’ta ilkbahar aylarında doğada kendiliğinden yetişen kenger bitkisinin kökünden elden kenger sakızının fiyatı çeyrek altını geçti, yarım altına kafa tutuyor. Altından değerli olan bu sakızın tanesi 20, bir kilogram fiyatıysa 5 bin liraya kadar çıkıyor.

Toplaması oldukça zor olan bu sakızın toplayan kişilerin az olması dolayısıyla fiyatlar yükselirken faydaları saymakla bitmiyor.

Ekran Alıntısı-115

Yoğun talep görüyor

Diş sağlığına, yüz felci geçiren kişilerin yüz kaslarını çalıştırmalarına, mide ağrısı ve şişkinliğine ve migren rahatsızlığına iyi geldiği biliniyor. Yurt dışına da gönderilen kenger sakızı, yurt gelen gurbetçiler tarafından da yoğun talep görüyor.

Adnan Oktar davasında sanıktan şok sözler: Onu çok seviyorum çünkü ruhu ve kalbi temiz Adnan Oktar davasında sanıktan şok sözler: Onu çok seviyorum çünkü ruhu ve kalbi temiz

“Tanesi 20, bir kilogram fiyatıysa 5 bin lira”

 Kenger sakızının satışını yapan Abdurrahman Güler, şöyle konuştu:

“Bu sakız topraktan çıkartılan bir sakızdır. Kenger otunu bıçakla kesip kanatıyorlar. O kesikten toprağa beyaz bir sıvı akıyor. Birkaç gün kuruması bekleniyor ve daha sonra topraktan toplanıyor. Toplanması oldukça zahmetli. Kenger sakızına oldukça rağbet var. Özellikle midesinde rahatsızlık olan, yüz felci geçiren, kulak ağrısı olan insanlara çok faydalı bir sakız. Şu an sakızın tanesi 20 lira, bir kilogram fiyatıysa 5 bin lira. Kilogram fiyatı çeyrek altını geçti yarım altınla yarışır hale geldi. Bu sakızı aldıklarında ilk önce iyice yıkamalılar. Bir hafta boyunca çiğnenebilir.”