Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, İstanbul'da finans sektörü temsilcileriyle bir araya geldiği toplantı sonrasında yaptığı açıklamalarda önemli noktalara değindi.

BIST 100 endeksi güne 8.523,74 puanla başladı BIST 100 endeksi güne 8.523,74 puanla başladı

Yılmaz, bankacılık sektöründe kısa vadeli mevduatın, uzun vadeli projelerin finansmanında yaşanan zorlukları ele aldığını belirtti. Aynı zamanda, yeni finansal araçlar ve enstrümanların tartışıldığını ifade etti. Kamu-özel diyaloğunun büyük bir öneme sahip olduğuna dikkat çekti.

İLK EV SAHİBİ OLACAKLARA DESTEK

Sürdürülebilir büyümeyi sağlamanın önemine vurgu yapan Yılmaz, istikrarlı bir büyüme hedefine odaklandıklarını ve bu konuda bir mutabakata sahip olduklarını belirtti.

Konut arzını artırma konusunun da görüşüldüğü toplantıda, ilk ev sahibi olma sürecini destekleyici çerçevede adımlar atacaklarını açıklayan Yılmaz, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) bu alanda çalışmalar yürüttüğünü dile getirdi. Konut arzının artırılmasının önemine vurgu yaptı.

Ayrıca ilk evini alacak vatandaşlara 1 puan civarında faiz indirimi yapılarak kira öder gibi ev sahibi olacakları kredi kampanyası başlatılması da bekleniyor.