Türkiye'de, çocukların aileleriyle birlikte sağlıklı bir ortamda büyümelerini teşvik etmek amacıyla Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başlatılan Sosyal ve Ekonomik Destek hizmeti, çocukların temel ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak için önemli bir program olarak dikkat çekiyor. Bu program, çocukların ailelerinden ayrılmadan sağlıklı bir şekilde gelişimlerini devam ettirebilmeleri için çeşitli destekler sunuyor.

Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme'ye göre, her çocuğun, ailesinden zorunlu olmadıkça ayrılmaması gerektiği vurgulanarak, Türkiye'deki Sosyal ve Ekonomik Destek hizmetinin çocukların aileleriyle birlikte kalarak sağlıklı gelişimlerini desteklediği ifade edildi. Ayrıca hizmetten faydalanmak isteyenlerin, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine dilekçeyle başvurabilecekleri ve e-devlet üzerinden de başvuru yapabilecekleri belirtildi. Başvuru sürecinde meslek elemanlarıyla yapılan görüşmeler ve sosyal incelemeler sonucunda destek sağlanacak kişilere yönelik dosya açılacağı ve gerekli işlemlerin başlatılacağı aktarıldı.

BAŞVURUNUN DETAYLARI VE GEREKLİ EVRAKLAR

Başvuruda bulunan kişilerden istenen belgeler arasında T.C. Kimlik Numarası beyanı, sağlık raporu veya öğrenci belgesi gibi belgeler olduğu belirtilerek, İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerinin, destek talebinde bulunan kişilerle ilgili ek bilgi ve belgeleri toplamak için inceleme yapabilecekleri ifade edildi.

5 BİN 330 TL ÖDEME YAPILACAK

Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetleri Hakkında Yönetmelik’e göre, ödemeler memur maaş katsayısına göre belirlenir ve her yıl artabilir. 2024 yılı için belirlenen ödeme miktarları, çocukların eğitim durumlarına ve ailelerin ekonomik koşullarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Devlet, çocuklu ailelere yönelik önemli bir destek programı başlattı. 1-2-3-4 çocuklu ailelere 5.330 TL yardım sağlanacak ve yeni başvuru fırsatları sunulacak.

Marmara Denizi’nde korkutan deprem! AFAD az önce duyurdu! Marmara Denizi’nde korkutan deprem! AFAD az önce duyurdu!

Kaynak: Manisa Kulis Haber