Borsa ve altın, Kurban Bayramı öncesinde yatırımcılara en yüksek kazancı sağlayan yatırım araçları oldu. ABD'de açıklanan enflasyon verisi ve Fed'in politika faizini değiştirmeme kararı, piyasalarda hareketliliğe neden oldu.

İslam Memiş, altın ve para politikaları uzmanı olarak, Kurban Bayramı sonrası piyasalarda beklenen hareketliliği değerlendirdi. ONS ve gram altın fiyatlarıyla ilgili görüşlerini ise şu sözlerle dile getirdi:

"Bir haftanın daha sonuna geldik. ABD'de enflasyon verisi geldi. Fed kararı geldi, başkanın açıklamalarını takip ettik. Belirsizlikler var. Bizim bayramdan sonra nasıl bir piyasa bekliyor olabilir? Borsa İstanbul 10 bin 415 puanda. Yüzde 2.45 değer artışı, tepki alımıyla yoluna devam etti. 10 bin 400 üzerinde kapanış lazım.

Bayram tatilinde 10 bin 400 üzerinde kalıcı olursa 11 bin puanı telaffuz edebiliriz. 10 bin altındaki rakamları da yakından takip etmekte fayda var. Bütün hisse senetlerine ise yansımıyor bu yükselişler. Beklemeye devam. Düşüş yönlü öngörümde bozulma yok.

Bayramda gelişmelerin takip edileceğini söyleyen Memiş, şu açıklamayı yaptı:

“Ons altın 2315 dolarda. Bu hafta 2340 dolarla alakalı beklediğimizi ifade etmiştim. Dün 2341 dolar test edildi. Tekrar satış baskısında kaldı. 2280-2380 dolar aralığında piyasaları oyalamaya devam edecekler.

Bu bant aralığını takip etmeye devam ediyorum 4 hafta için. Biz 9 günlük resmi tatilde dışarıdaki gelişmelere bakacağız. Dışarıda siyasi gerilim tarafında gelişme olmazsa aşağı yönlü baskılanma devam edecektir. Elinde dolar bulunduranların bilgisine.”

Otomotiv üretiminde düşüş... BYD’nin Manisa’ya kuracağı fabrika can suyu olacak mı? Otomotiv üretiminde düşüş... BYD’nin Manisa’ya kuracağı fabrika can suyu olacak mı?

GRAM ALTIN ZİRVEYE ÇIKACAK

Yıl sonu öngörüsünde bir değişiklik olmadığını vurgulayan Memiş,  “Gram altın serbest piyasalarda 2410 - 2419 lirada. 2400 destek seviyesi çalışıyor. Altın borcu olanlar, düğün yapacaklar bu seviyeler kalıcı değil. Yıl sonu öngörümde değişiklik yok.

Gram altında 3000 - 3500 TL beklentim devam ediyor. Altındaki bu düşüşler kalıcı değil, temmuz itibarıyla yukarı yönlü hareketleri bekliyorum.”

Kaynak: Haber Merkezi