Alaşehir’de 28 Mart 1969 tarihinde, 6,5 büyüklüğünde meydana gelen depremin yıl dönümü… Depremin üzerinden 55 yıl geçmesine rağmen izlerini görebilmek hala mümkün.AFAD da sosyal medya hesabından tarihte bugün hashtagini kullanarak Alaşehir depremiyle bir paylaşım yaptı.

AFAD paylaşımında 1969 yılındaki Alaşehir depremini hatırlatarak, şu ifadeleri kullandı:

“28.03.1969 da Alaşehir (Manisa) ve 28.03.1970 de Gediz (Kütahya) de meydana gelen Ms 6.5 ve Ms 7.2 büyüklüğündeki depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle anıyoruz.”

28 Mart 1969 Alaşehir depremi

1969 Alaşehir depremi, 28 Mart 1969 tarihinde Manisa'ya bağlı Alaşehir ilçesi yakınlarında gerçekleşen 6,5 Ms büyüklüğündeki depremdir. Depremde 53 kişi yaşamını yitirmiş, 50 kişi yaralanmış, 4 bin 651 ev ve iş yeri tamamen yıkılmış ya da ağır hasar almıştır.

“6.2 ile 7 büyüklüğünde bir deprem tahmin ediyoruz”

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, geçtiğimiz yıl Alaşehir’de verdiği bir konferansta, ilçenin Pamukkale-Tepeköy fayı ile Bozdağ istikametinden gelen bir fay hattının arasında sıkışıp kaldığını belirterek şöyle konuştu:

"Alaşehir’de 6.2 ile 7 büyüklüğünde bir deprem tahmin ediyoruz. Özellikle istasyon altı bölgelerinin sıvılaşmış kaygan bir zeminden oluşuyor. Ayrıca bu alanlarda bazı temeller 60-80 santimetre arasında atılmış. Bu bölge için bu temeller yetersiz. Tarım alanlarının bulunduğu bağlık alanlarda 6.5-7 büyüklüğündeki bir depremde 2 ile 5 metre arasında çökmeler yaşanabilir. Ancak depremden korunmanın yolları da var. Zemin etüdü yapılmış, veriler doğru tespit edilmiş ve sağlam yapılan binalar depreme dayanıklı olabilir. Atatürk Bulvarı kuzey batısı, Kayacık konakları bölgesi iyi, Toptepe dolayında Kaleiçi çok iyi, Evrenli yeni yerleşim yeri uygun olarak değerlendirdi.

Manisa'da zeytin ağaçları elden geçiriliyor! Manisa'da zeytin ağaçları elden geçiriliyor!

Kaynak: Manisa Kulis Haber