Ancak limon asitli bir yapıda olduğu için yüze dikkatli uygulamak gerekiyor. İşte limonun cilt üzerindeki muhteşem etkileri...

Atatürk'e benzeyen TikTokçu rekor kırıyor Atatürk'e benzeyen TikTokçu rekor kırıyor

Evde doğal cilt bakımı denildiğinde akıllara ilk olarak limon geliyor. Müthiş bir C vitamini kaynağı olan limon cildi besliyor ve hücrelerin genç kalmasına yardımcı oluyor.

Limon, ciltte meydana gelen akne, sivilce, siyah nokta gibi bir çok cilt problemini ortadan kaldırmak içinde kullanılıyor. Cilt sağlığı için oldukça faydalı olan limon, cildi parlatıyor ve aydınlık bir görüntü sağlıyor. Peki, limonun cilde faydaları nelerdir, limon cilde nasıl uygulanır?

Limonun sağlığa birçok faydası bulunur. Bağışıklığı kuvvetlendirici özelliği ile bilinen limon cilt bakımında da çok sık kullanılıyor. Cilde doğal bir parlaklık kazandıran ve cilt lekelerini açan limon akne ve sivilce gibi cilt sorunlarının tedavinde de kullanılıyor.

Limon düzenli kullanıldığında kusursuz bir cilde sahip olamanıza yardımcı olur.

Cildiniz matlaştıysa ve artık çok soluk görünüyosa limon kullanarak canlandırabilirsiniz. Limon içerisindeki C vitamini sayesince cilt lekerini açar. Özellikle koyu lekeler üzerinde faydası çoktur.

Limon cilt tonunu eşitler ve cildin aydınlık görünmesini sağlar. Sabahları yüzünüzü yıkadığınız suya bir kaç damla limon ekleyerek cilt tonunu eşitleyebilir, leke görünümünü azaltabilirsiniz.

Limon ciltteki akne, sivilce ve siyah noktaların en büyük düşmanıdır. Limon cildin yağ üretimini dengede tuttar. Gözeneklerin tıkanmasını engeller. Böylece siyah nokta oluşumunu da engellemiş olur.

SİYAH NOKTALAR İÇİN LİMON MASKESİ

Bir parça pamuğa bir kaç damla limon suyu sıkın ve uyumadan önce tonik olarak kullanın. Siyah noktalar için ise yarım limon suyunu bal ile karıştırıp siyah noktalı bölgeye uygulayın. 5 dakika bekleyip soğuk suyla yıkayın.

Limon kurutucu özelliği sayesinde ciltteki iltihaplı akne ve sivilceleri de kurutur. Limonun içerisinde bulunan bolca sitrik asit, cilt problemlerini tedavi etmede çok etkilidir. Limon düzenli kullanıldığınca ciltteki akneleri kurutarak yeniden oluşmasını engeller.

SİVİLCELER İÇİN LİMON MASKESİ

 Gece yatmadan önce akneli olan bölgelere limon uygulayın. Sabah kalktığınızda cildinizi limondan arındırın. Uzun vadede kullandığınızda cildinizin pürüzsüzleştiğini göreceksiniz.

Cildi ölü hürcelerden arındırmak için peeling yapmak gerekir. Peeling maskelerinize limonu dahil edebileceğiniz gibi direkt cilde de uygulayabilirsiniz.

Limon ölü hücreleri temizleyen en etkili doğal yöntemlerden biri. Cilde uygulamak için yarım limonun üzerine toz şekeri sürüp cildinize birkaç dakika masaj yapabilirsiniz.

Şekerin tanecikleri cildi uyarırken limon da ölü derileri temizler. Bu adımda limonu cildinize çok bastırmamaya ve ardından nemlendirici sürmeye özen göstermeniz gerekir. Limonla peelingi haftada 1 ya da 2 kez düzenli olarak yapmanız önerilir.

GENÇLEŞME FORMÜLÜ

 Limon cildi canlandırıcı özelliğe sahiptir. Yaş aldıkça cildiniz kırışıklıklar ve sarkmalar daha belirgin hale gelir. Limon kullanarak cilde dolgunluk kazandırabilir ve yaşlanma belirtilerini en aza indirebilirsiniz.

Limonu cilt bakımında kullanmamızın yanında besin olarak da sıkça tüketmemiz gerekiyor. Böylece cildinizdeki hücrelere daha hızlı yenilenecek ve cildiniz daha canlı bir görünüme kavuşacaktır.

Maden suyu ve limon suyunu karıştırıp buz kalıplarına döktükten sonra her gün bu kalıplardan birini yüzünüzde gezdirirseniz hem cildinizi beslersiniz hem de yaşlanma etkilerine karşı önlem almış olursunuz.

Posta