Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı yaklaşık 2 buçuk saat sürdü.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın YAŞ kararlarını açıkladı. Alınan karara göre Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in görev süresi bir yıl uzatılırken, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanları dahil 38 general ve amiral emekliye sevk edildi. 16 general ve amiral de bir üst rütbeye yükseltildi. İşte detaylar...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı yaklaşık 2 buçuk saat sürdü.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in görev süresi bir yıl daha uzatıldı, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edildi. Donanma Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na, Muharip Hava Kuvveti Komutanı Orgeneral Atilla Gülan ise Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na atandı. Yüksek Askeri Şura'da 30 Ağustos 2022'den geçerli olmak üzere 16 general ve amiral bir üst rütbeye, 47 albay ise general ve amiralliğe yükseltildi.

Toplantı sonrası alınan kararları Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın açıkladı.

İşte Kalın'ın açıklamaları:

"04 Ağustos 2022 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında icra edilen, 2022 yılı Yüksek Askeri Şûra olağan toplantısında Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görevli general/amiral ve albaylardan; bir üst rütbeye yükseltilecekler, görev süresi uzatılacaklar, kadrosuzluktan emekliye sevk edileceklerin durumları görüşülerek, Cumhurbaşkanımız sayın Erdoğan’ın onayı ile karara bağlanmıştır.

30 Ağustos 2022 tarihinden geçerli olmak üzere 16 general ve amiral bir üst rütbeye, 47 albay ise general ve amiralliğe yükseltilmiştir.

Suudi Arabistan'dan umre kararı Suudi Arabistan'dan umre kararı

40 general ve amiralin görev süreleri bir yıl, 313 albayın görev süreleri ise iki yıl süre ile uzatılmıştır.

38 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2022 tarihinden geçerli olarak emekliye sevk edilmiştir.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in yaş haddi ve görev süresi bir yıl uzatılmıştır.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edildiklerinden, Donanma Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu Deniz Kuvvetleri Komutanı, Muharip Hava Kuvveti Komutanı Orgeneral Atilla Gülan Hava Kuvvetleri Komutanı olarak atanmışlardır.

Halen 264 olan general ve amiral sayısı 30 Ağustos 2022 tarihi itibarıyla 273 olacaktır.

30 Ağustos 2022 tarihinden geçerli olmak üzere Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Korgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu Orgeneralliğe, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Tümgeneraller Yılmaz Yıldırım ve Bahtiyar Ersay Korgeneralliğe, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Tümgeneral İsmail Günaydın Korgeneralliğe terfi ettirilmişlerdir.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Tuğgeneraller Osman Aytaç, Mustafa Koşan, Tamer Atay, Alparslan Kılınç, Fethi Oltulu ve Sinan Eren Tümgeneralliğe; Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Tuğamiraller Rafet Oktar, Erhan Aydın ve Nihat Baran Tümamiralliğe; Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Tuğgeneraller Ergin Dinç, Kadircan Kottaş ve Ali Özmen Tümgeneralliğe terfi ettirilmişlerdir.

Bir üst rütbeye yükselen, görev süreleri uzatılan general, amiral ve albayların yeni rütbe ve görevlerinin Milletimize, Devletimize, Silahlı Kuvvetlerimize ve ailelerine hayırlı olmasını dileriz. Büyük bir özveri ve onurla görev sürelerini tamamlayarak emekliye ayrılacak olan general, amiral ve albaylara hizmetlerinden dolayı teşekkür eder, hayatlarının yeni dönemlerinin aileleri ile birlikte sağlık ve mutluluk getirmesini temenni ederiz."

"FEVZİ ÇAKMAK'IN ARDINDAN 67 YAŞINDAN SONRA GÖREV YAPAN İLK GENELKURMAY BAŞKANI"

CNN Türk muhabiri Arda Erdoğan, canlı yayında YAŞ kararları ile ilgili şunları söyledi:

"Yaşar Güler'in görev süresi bir yıl daha uzatıldı. Hasan Küçükakyüz ile Oramiral Adnan Akyüz'ün de görev süreleri birer yıl uzatılmıştı geçen yıl. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na da Orgeneral Atilla Gülan atanmış oldu.

Güler, görevini bir yıl daha sürdürecek. Beklenen bir karardı bu. Geçtiğimiz Temmuz'da bir kanun değişikliği yapıldı. Genelkurmay Başkanı'nın yaş haddi birer yıl arayla uzatılabilecekti. Görev süresinin uzatılmasıyla Fevzi Çakmak'ın ardından 67 yaşından sonra görev yapan ilk Genelkurmay Başkanı olmuş oldu.

264 halihazırda general ve amiral sayısı. 30 Ağustos 2022 itibariyle 273'e yükselmiş olacak sayı."HÜRRİYEY