Işıltılı bir cilt için uzmanından tüyolar! Işıltılı bir cilt için uzmanından tüyolar!

Oruç tutmanın hem beden sağlığımıza hem de ruh sağlığımıza iyi geldiğini söyleyen Diyetisyen Gülsüm Hazman, ‘oruç tutarak vücudumuzda aktif hale gelen özel proteinler beynimizin daha iyi çalışmasını ve vücudumuzun daha dayanıklı olmasını sağlayarak bağışıklığımızın güçlenmesini sağlar’ dedi.

Hazman, "Bununla birlikte oruçluyken büyüme hormonu denilen hormonda artış gözlemlenir. Bu hormon aynı zamanda yağ yakıcı hormon olduğu için de kilo verimi hızlanır. Kilo verimiyle birlikte insülin direnci kırılır ve kan şekeri dengelenir.

Orucun kalp sağlığına da olumlu etkileri bulunmaktadır. Uzun süreli aç kalmak kalp ritmini düzenlediği gibi yüksek tansiyonu ve kolesterolü düşürürken iyi kolesterol olan HDL’yi artır” dedi.

ORUÇ, KANSER HÜCRELERİNİ ÖLDÜRÜYOR

Hazman, orucun kanser hücrelerini öldürdüğünü ifade ederek, şunları söyledi: "Oruç tutmanın kanserli hastalar üzerinde de olumlu etkisi bulunmuştur. Yapılan araştırmalar, orucun kanserli hastalarda tümör büyümesini yavaşlattığını ve kanser hücrelerini öldürdüğünü, kemoterapi ve radyoterapi etkisini artırdığını ispatlamıştır.

Oruç psikolojik açıdan da önemli. Spor yaparken vücutta salgılanan endorfin dopamin gibi bize mutluluk veren hormonlar oruç esnasında da salgılanır ve bu sebeple oruç psikolojik açıdan bizlere iyi gelir ve kendimizi daha mutlu hissetmenizi sağlar.

Hazman, orucun 1 saatlik yürüyüşle neredeyse eş değer olduğunu belirterek, "Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; oruç vücudun bağışıklık sistemini tamamen yeniliyor ve vücutta bir onarım sağlıyor” dedi.

Kaynak: İHA