Alman sanayisi cirosunun beşte birini tek başına otomotiv sektörü sırtlıyor. Otomotiv endüstrisi Almanya'nın sadece ekonomisini değil, aynı zamanda diplomasisini de kuvvetlendiriyor. Dış ticaret anlaşmaları, diplomatik girişimler ve yatırımlar, Alman sanayisinin lokomotifi araba sektörü üzerinden gerçekleşiyor. Fakat Çin'in yükselişi ile Almanya'nın bu konumu sallantıda.

Emekliye zamda yeni formül! Emekliye zamda yeni formül!

The Economist'te yer alan analize göre Alman otomotiv devi Volkswagen'ın sonu, Nokia gibi olabilir.

Telefon devi Nokia, bir anda batmış ve Microsoft tarafından satın alınmıştı. Günümüzde Nokia, telefon üretmiyor.

Volkswagen şu anda dünyanın en çok ciro yapan otomotiv şirketi. 2023'ün ilk 6 ayında satışları yüzde 17 oranında arttı. Fakat yükselen Çin otomotiv sektörü ve ABD ile Çin arasındaki jeopolitik gerilim, Volkswagen'ı olumsuz etkiledi.

Volkswagen sadece Çin pazarında değil, dünya pazarında da ilk defa Çinli şirketlerin gerisine düştü.

Almanya 2,6 milyon otomobil ihraç ederken, Çin şirketleri 3 milyon ihraç etti.

Çin'in pazardaki payının büyümesi, yapay zekanın gelişmesi ve üretimi arttırması, halihazırda yalnızca 900 bin çalışanı bulunan Volkswagen'ı olumsuz etkileyebilir.

Alman uzmanların The Economist'e aktardığına göre Volkswagen için ani bir çöküş öngörülmüyor fakat bütün riskler ortada.

Volkswagen'ın üretimde 600 bin, dağıtım ve hizmet birimlerinde 300 bin kişi çalışıyor.

Eskiden Çin'de yüksek oranda üretim yapan Volkswagen'ın yerini Çin otomotiv şirketleri aldı.

Almanya'da yalnızca 900 bin çalışan ile üretimi sınırlı sayıda olacak olan Volkswagen, Çin ile yaşanan gerilim sebebiyle rakip konumuna düştü. Rekabet etmek için çeşitli yöntemleri irdeleyen Volkswagen yetkilileri, ihracat başarısızlığı sebebiyle sorumlu yetkiliyi görevden aldı.

Volkswagen merkezli otomotiv sektörü tartışmaları Almanya'da alevlendi.

Eğer Almanya'da araba üretimi düşer ve sektör küçülürse, ciddi bir ekonomik kriz yaşanacağı ve bunu takiben sosyal sorunların da başlayacağı öngörülüyor.

Adeta Almanya'nın akıbetinin otomotiv sektörüne bağlı olduğu belirtilirken, sendikalar da işlerini kaybetmek istemediklerinin altını çiziyor.

Olası bir grevin zaten hassas olan dengeleri tamamen altüst edebileceğinden korkuluyor. The Economist'e göre Volkswagen yöneticileri, jeopolitik dengeleri de göz önünde bulundurarak bir çıkış kapısı arıyor ve Nokia ile aynı kaderi paylaşmamak için şimdiden önlemler almayı planlıyor. Economist