Bu kan grubunda olanlar dikkat!

Yeni yapılan iki çalışmanın sonucunda dikkat çeken bir analiz ortaya çıktı. Sahip olduğumuz kan grubuyla covid-19 yakalanma riskimiz arasında bir bağlantı olabilir...

Bu kan grubunda olanlar dikkat!

Yeni yapılan iki çalışmanın sonucunda dikkat çeken bir analiz ortaya çıktı. Sahip olduğumuz kan grubuyla covid-19 yakalanma riskimiz arasında bir bağlantı olabilir...

16 Ekim 2020 Cuma 18:15
Bu kan grubunda olanlar dikkat!

Dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı 39 milyona yaklaştı. Virüs nedeniyle 1 milyon 96 bin 881 kişi ise yaşamını yitirdi.

DSÖ TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAYIN DEDİ

DSÖ tarafından bugün yapılan korkutucu açıklamada tedbirlerin gevşetilmesi durumunda 2021 yılının ocak ayında ölüm oranlarının 4-5 kat artacağının öngörüldüğü belirtilmiş, uyarılara dikkatle uyulması hatırlatılmıştı.

KAN GRUBUMUZ KORONAVİRÜSTE NE KADAR ÖNEMLİ?

Danimarka ve Kanada'da yapılan iki araştırma, kan grubu "0" olan kişilerin koronavirüse yakalanma ve hastalığı ağır geçirme riskinin daha az olabileceğini göstermişti…

Araştırmalarda, kan grubunun hastalığın seyrinde rol oynayabileceğine ilişkin yeni bulgular elde edildi.

Danimarka'daki araştırmada, 27 Şubat ile 30 Temmuz tarihleri arasında koronavirüs testi yapılan 473 bin 654 kişinin verileri incelendi ve pozitif çıkan sonuçlar, test yaptırmayan 2,2 milyon kişinin (Danimarka nüfusunun yüzde 38'i) kan gruplarıyla kıyaslandı.

Virüs testi pozitif çıkanların yüzde 44'ünün kan grubu A, (Referans grubunda yüzde 42,4) yüzde 12'sinin kan grubu B (Referans grubunda yüzde 11) ve yüzde 5'inin kan grubu da AB (Referans grubunda yüzde 4).

Yani 2,2 milyon kişilik referans grubuyla kıyaslandığında, kan grubu 0 olanların pozitif çıkma oranı, diğer kan gruplarına göre daha düşük.

A/AB kan grubuna sahip hastaların toplam yüzde 84'ünün mekanik solunum cihazına bağlanması gerekti.

O/B kan grubuna sahip hastalarda ise solunum cihazına bağlanma oranı yüzde 61.

Aynı şekilde kan grubu A ya da AB olan hastaların yoğun bakımda kalma ortalaması 13,5 gün.

KAN GRUBU A OLANLAR PANİĞE KAPILMASIN

Vancouver Hastanesi'nde yoğun bakımda çalışan Prof. Mypinder Sekhon, sonuçlarla ilgili olarak "Bir doktor olarak hastalara bakıp onları gruplandırırken bu, aklımın bir köşesindedir. Ama kan gruplarının kesin bir "marker" (belirteç) olabilmesi için her defasında aynı şeyi gösteren, tekrar eden bulgulara ihtiyacımız var" dedi.

bbctürkçe

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner112