Uzmanından hazır gıda uyarısı… Plastikler yemeğe geçiyor… Biz de yiyoruz! Uzmanından hazır gıda uyarısı… Plastikler yemeğe geçiyor… Biz de yiyoruz!

Tülek, "Şu an Covid-19 için hangi varyantın olduğunu tam olarak bilemiyoruz. Özel testler gerekiyor" diyerek mevcut durumu özetledi.

Kış aylarında solunum yolu enfeksiyonlarında artış yaşandığını belirten Tülek, "Domuz gribi mevsimsel bir hal aldı ve H1N1 tipinde grip vakalarında artış gözlemleniyor" ifadelerini kullandı. Ayrıca, Covid-19 sonrasında sürekli olarak yeni varyantların ortaya çıktığını vurgulayarak, "Dünya genelindeki insan hareketleri ve turizm, varyantların hızla yayılmasına neden oluyor. Şu an hangi Covid-19 varyantının etkili olduğunu tam olarak bilemiyoruz. Özel testler gerekiyor" şeklinde konuştu.

Tülek, solunum yolu virüslerinin bulaşma yollarının benzer olduğuna dikkat çekti. Maske kullanımı ve el yıkamanın önemine vurgu yaparak, "Korunma önlemlerini bırakmamız gerekiyordu. Özellikle risk altındaki bireyler ve çocuklar için bu önlemler hayati önem taşıyor. Maske takmak, el hijyenine dikkat etmek ve kalabalık ortamlardan kaçınmak önemli" dedi.

Kaynak: İHA