İstanbul başta olmak üzere birçok kentte vatandaş parlak bir cismin gökyüzünden kayarak geçtiğine dair videolar yayınladı. Göktaşı olduğu tahin edilen cismin İstanbul’un birçok ilçesinde görüldüğü tespit edildi.

Göktaşı hangi illere düştü?

İstanbul, Bursa, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Bartın, Zonguldak ve Karabük gibi birçok ilde parlak cismi fark edenler cep telefonlarına sarılarak o anları kaydetti.

A W241104 05

Türkiye Uzay Ajansı sosyal medya hesabı X’ten, ülkenin birçok noktasında görülen olaya ilişkin bilgilendirme yapıldı.

TUA, söz konusu olay ile ilgili yaptığı paylaşımda şu ifadeler kullanıldı:

"Bu gece ülkemizin çeşitli yerlerinde gökyüzünde görülen meteor heyecana neden oldu.

Meteorların atmosferden girişi sırasında oluşan renkler; meteorun kimyasal bileşimi, hızı ve Dünya atmosferinde bulunan gazlar gibi birkaç faktöre bağlı olarak farklılık göstermektedir.

7Gp0 T22 Ttkiwlrg W8 Pq D4 A

Kimyasal Bileşim: Meteorda bulunan farklı elementler, Dünya atmosferinde yanarken farklı renkler oluşturabilmektedir. Örneğin, sodyum parlak turuncu-sarı bir renk oluşturabilirken, magnezyum yeşil veya mavi tonlar, iyonize kalsiyum (Ca+) ise mor renk oluşturabilmektedir. Meteorda bulunan bu elementler, atmosferik giriş sırasında görülen renklerin oluşmasında önemli bir etkendir.

TÜRKSAT 6A uydusu yörüngesine ulaştı! TÜRKSAT 6A uydusu yörüngesine ulaştı!

Hız: Daha hızlı hareket eden meteorlar, daha parlak ve renkli görüntüler oluşturmaktadır.

Atmosfer Koşulları: Atmosferdeki farklı gazlar, buharlaşan meteorid materyali ile etkileşime girerek belirli renkleri yayabilmektedir. Örneğin, oksijen ve azot atomları kırmızı renkler oluşturmaktadır.

Meteoridin Boyutu: Daha büyük meteoridler, girişlerinde daha fazla enerji salarak daha yoğun renkler oluşturabilirler.

Genel olarak, bu faktörler çeşitli renklerin ortaya çıkmasına neden olur, bu da her meteorik olayı benzersiz ve görsel olarak etkileyici bir doğa olayı haline getirmektedir."

Kaynak: Haber Merkezi