Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) önümüzdeki pazar günü 70’inci yaşını kutlayacak… Bu kapsamda Manisa’daki Türk-İş üyeleri 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda basın açıklaması yapıldı

Burhan AKDEMİR

Türk-İş Manisa İl Temsilcisi ve Türk Metal Sendikası Manisa 1 Nolu Şube Başkanı Ercan Dereli, Türk-İş’e bağlı sendikaların şube başkanları, yönetim kurulları, işyeri temsilcileri ve üyelerinin katılımlarıyla Türk-İş’in 70. Kuruluş yıl dönümüne ilişkin 15 Temmuz Demokrasi Meydanında basın açıklaması düzenledi.

Kaymakam Sağlam, 2 mahallede talepleri dinledi Kaymakam Sağlam, 2 mahallede talepleri dinledi

Grup adına açıklama yapan Türk Metal Sendikası Manisa 1 Nolu Şube Başkanı Ercan Dereli, “Yurdumuzun en eski ve en büyük emek örgütü Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) önümüzdeki pazar günü 70’inci yaşını kutlayacak. Türk-İş, 31 Temmuz 1952’de kurulduğu günden bugüne ülkemiz emekçilerine umut; adeta onlara kara deryalarda yol gösteren bir fener oldu, lomaya da devam ediyor. Türk-İş’in tarihi Türkiye emek mücadelesinin, Türkiye işçi sınıfı mücadelesinin tarihi haline geldi. Yurdumuzun tüm çalışanları, emeklileri; yaşamını alın teri dökerek kazananları, hakları söz konusu olunca yüzünü Türk-İş’e döner. İşçisi, köylüsü, esnafı ‘Türk-İş ne diyor, Türk-İş ne yapıyor?’ diye sorar. Türk-İş emek mücadelesine öncülük eder, yol gösterir. Yani Türk-İş bir nevi kar küreyicidir. Ülkemizde, işçi hak ve özgürlükleri adına elde edilen her kazanımında Türk-İş başrolü oynar. Türk-İş yeri gelir masada, yeri gelir alanlarda mücadele verir. Ülkemizde, işçi hak ve özgürlükleri adına elde edilen her kazanımında Türk-İş’in imzası vardır. Türk-İş’in verdiği mücadele, ‘kimse geçim sıkıntısı çekmesin, kimse çocuğunun önünde mahcup olmasın’ diyedir. Yani Türk-İş’in mücadelesi, herkesin insan onuruna yakışır bir yaşam sürmesi için verilen mücadeledir. Türk-İş, toplumsal huzurun, üretilen refahtan emekçilerin hakça pay almalarıyla mümkün olacağına inanır. Türk-İş, ‘işçinin, emekçinin evinde huzur olsun ki toplumun da huzuru olsun’ der. Türk-İş, sosyal adaleti savunur; birinin yiyip diğerinin bakmadığı, kıyametin kopmadığı yaşanır bir dünya için mücadele verir. Türk-İş, gerçek anlamda demokrasinin, işçilerin toplu sözleşmeli sendikal örgütlenmesiyle kurulacağını söyler.” dedi.

Dereli sözlerini şöyle sürdürdü: “Onlarca yıla dayanan mücadele birikimiyle Türk-İş 70 yılı geride bıraktı. Onlarca yıl içinde buhranlı birçok dönemden geçen Türk-İş, örgütlü yüz binlerce üyesi ve yurdumuz emekçilerinin güveni sayesinde bugüne kadar geldi. Türk-İş yaşamını emeğiyle sürdüren hiç kimsenin başını öne düşürmedi, yüzünü kara çıkarmadı, bundan sonra da çıkarmayacak.”