Geçen yıl 101 bin 868 ziyaretçi ile Muğla'da en çok ziyaret edilen ikinci ören yeri olan Kayaköy, yaklaşık 400 ev, 2 kilise ve şapellerden oluşuyor.

Kayaköy, bölgeye düzenlenen turların ve turistlerin sıkça uğradığı bir nokta haline gelmiş durumda. "Hayalet köy" olarak bilinen bu tarihi mekan, ziyaretçilerini geçmişe doğru bir yolculuğa çıkarıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın denetiminde olan Kayaköy'e giriş biletle sağlanıyor. Fethiye Müze Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, 9 günlük Kurban Bayramı tatili süresince 4 bin kişi Kayaköy'ü ziyaret etti.

A A 20240627 34986253 34986252 F E T H I Y E D E K I H A Y A L E T K O Y T U R I S T L E R I N Z I Y A R E T L E R I Y L E C A N L A N I Y O R Min

"Binlerce turisti Fethiye'de ağırladık"

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, yaptığı açıklamada ilçenin tanıtımı için yurt içi ve dışında birçok fuara katıldıklarını söyledi.

Fethiye'nin bu yıl da yerli ve yabancı turistlerin gözde tatil merkezi konumunda yer aldığını ifade eden Karaca, "Fethiye farklı turizm destinasyonlarıyla herkesin tatilini yapabileceği ender bir turizm merkezi haline geldi. Bayram tatili dolu dolu geçti. Binlerce turisti Fethiye'de ağırladık. İlçede deniz kum güneşin yanında ören yerlerinde de kültür turizmi için gelen misafirlerimizi ağırladık. Geçmiş yıllarda en çok ziyaret edilen yerlerden olan Kayaköy'e bayramda 4 bin kişi geldi." dedi.

Cumhuriyet döneminden önce Kayaköy'de gazete çıkarıldığını belirten Karaca, "Kayaköy dağın yamacında ve birbirinin manzarasını kesmeyen yapılardan oluşuyor. Tarım alanının işgal edilmediği bir bölge. Bizler de bölgenin korunması için koruma amaçlı imar planıyla ilgili beş yıldır mücadele veriyoruz. Bu çalışmayı bakanlığımızla birlikte başlatıyoruz." ifadelerini kullandı.

"BURAYI HERKESİN GELİP GÖRMESİ GEREKİR"

Ailesiyle Bursa'dan tatile gelen Turgay Kılınç ise ören yerine girer girmez hayran kaldığını, şimdiye kadar gelmemiş olmanın pişmanlığını yaşadığını söyledi.

Evlerin dağın yamacına kurulu olduğunu, ovanın ise üretim amacıyla kullandığını dile getiren Kılınç, "Eskiler doğaya uyum sağlamış biz ise doğayı kendimize uydurmaya çalışıyoruz. Eskiler çok doğru yapmış. Burayı herkesin gelip görmesi gerekir. Evler birbirinin açısını kapatmayacak şekilde yapılmış. Mimari ustalık." dedi.

"HERKESİ AĞIRLAMAK İÇİN CAN ATIYORUZ"

Kayaköy'de restoran işleten Süleyman Çoban, ören yerine gelen turistlerin bölge esnafına ve halka ciddi ekonomik katkı sağladığını belirtti.

"Hayalet köy" olarak bilinen Kayaköy'ün ziyaretçilerle canlandığını vurgulayan Çoban, "Bölge Likya Yolu güzergahında da kalıyor. Buraya gelenler zaman zaman burada konaklayabiliyor. Eylülde ve sezonda Kayaköy yoğun ziyaretçi alıyor. Burada herkesi ağırlamak için can atıyoruz." diye konuştu.

5 BİN YILLIK GEÇMİŞİ VAR

Bir tepenin yamacında yer alan ve tarihi MÖ 3000'lere kadar uzanan Rum köyü Kayaköy, Kurtuluş Savaşı sonrası 1923 mübadele anlaşmasıyla boşaltılmış ve Türkler tarafından yerleşim yeri olarak kullanılmıştı.

1957 Fethiye depremiyle büyük hasar gören köyde, yerleşik hayat sona ermişti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Kayaköy Ören Yeri olarak turizme kazandırılan bu köy, hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor.

Resmi yetkililerden endişelendiren açıklama! Türkiye’yi zor günler bekliyor! Resmi yetkililerden endişelendiren açıklama! Türkiye’yi zor günler bekliyor!

Kaynak: AA