Yaşamlarını Avrupa'da sürdürmek isteyen mülteciler, yeni bir yolculuğa hazırlanıyor. Oluşturulması planlanan konvoylarla ilgili detaylar ortaya çıktı.

Geçmişte Avrupa sınırlarından geçmeye çalışan mültecilerle ilgili görüntüler, dünyanın gündemine oturmuştu. Şimdi de benzer görüntülerin tekrar yaşanabileceği konuşuluyor.

Türkiye'de kalan Suriyeli mültecilerin, 70 bin kişinin takip ettiği bir sosyal medya kanalı aracılığıyla yaptığı duyuruda, Avrupa'ya ulaşabilmek üzere konvoy oluşturulduğu belirtildi.

Atama ve görevden alma kararları yayımlandı! Atama ve görevden alma kararları yayımlandı!

SURİYELİ MÜLTECİLER AVRUPA'YA YOLCULUK HAZIRLIĞINDA

Planların söz konusu kanal üzerinden hazırlandığı, Avrupa'ya gitmek isteyenlerin, uyku tutumları, çadırlar, can yelekleri, su, konserve ve ilk yardım malzemelerini yanlarında bulundurmaları gerektiğine vurgu yapıldı.

El Cezire'nin aktardığına göre, organizatörler, konvoyun 50 kişilik gruplara ayrılacağını söyledi. Telegram kanalından sorumlu yetkililerden biri tarafından yayınlanan mesajda, "10 yıldır Türkiye'deyiz, korunuyoruz, ancak Batılı ülkeler de bu yükü paylaşmalı." denildi. Organizatörlerden kimliğinin açıklanmasını istemeyen birinin de konvoyun Avrupa'ya yolculuğunu "vakti geldiğinde" ilan edeceklerini söylediği ifade edildi.

Haberde, "Türkiye'deki birçok Suriyeli mülteci, özellikle Türkiye'nin mültecilerin ülkelerine geri dönüşüne ilişkin resmi açıklamalarının ardından geri gönderilmekten korkuyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha önce 1 milyon Suriyeli mülteciyi gönüllü olarak geri göndermeye hazırlandığını açıklamıştı." hatırlatması yapıldı.

BİLD: SIĞINMACI GİRİŞLERİ REKOR SEVİYEYE ULAŞTI

Almanya basınından Bild gazetesi, ülkeye sığınmacı girişlerinin rekor bir seviyeye ulaştığını yazdı.

Geçen haziran ayında bir önceki yıla göre yüzde 140 artışla yaklaşık 2 bin izinsiz giriş tespit edildiği bilgisi paylaşıldı. ENSONHABER