Hastane tuvaletinde skandal Hastane tuvaletinde skandal

Şubat ayında, Türkiye'nin birçok bölgesi yağışsız geçti ve mevsim normallerinin üzerinde sıcaklıklar yaşandı. Kuru hava genel olarak ülkeyi etkilerken, Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan kuraklık haritası, durumun ne kadar endişe verici olduğunu ortaya koydu.

Özellikle Manisa gibi bölgelerde şiddetli kuraklık alanlarının olduğu rapor, iklim değişikliğinin etkilerinin ne kadar tehlikeli olduğunu bir kez daha bizlere gösteriyor.

Haritanın büyük bölümünde acil durum seviyesinde kuraklık yaşandığı gözüküyor

Yayınlanan haritada, hafif kurak alanların en az olduğu, bunu orta şiddette hafif kurak alanların takip ettiği, ardından orta şiddette kurak alanların geldiği ve şiddetli kurak alanların boyutunun arttığı görülüyor. Ayrıca şiddetli kurak alanların acil durum olarak nitelendirildiği belirtiliyor.

Kuraklıkla mücadelede acil önlemler alınmalı

Bu gelişmeler, kuraklıkla mücadelede alınması gereken acil önlemleri ve iklim değişikliğiyle mücadele konusunda daha ciddi adımların atılması gerektiğini gösteriyor. Türkiye'nin bu önemli mesele üzerindeki farkındalığını artırarak, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir çevre bırakma kararlılığını ortaya koyması gerekiyor.

Kaynak: Manisa Kulis Haber