Son dönemde enflasyon artışı, ev fiyatlarını derinden etkileyerek ev sahibi olmayı hayalden öteye geçiremez hale getirdi. Ancak, ekonomik reformlar sayesinde ev fiyatlarındaki artış bir nebze durdu. Buna rağmen, uzmanlar yeni tedbirlerin alınacağını belirtiyor.

Değer Artış Kazancı Vergisi Gelebilir

Ünlü ekonomist Hatice Kolçak, ev sahipleri ve kiracıları ilgilendiren bu yeni vergi iddiaları hakkında bilgi verdi. Kolçak’ın açıklamasına göre, yeni düzenlemelerle birlikte ev satışlarından alınacak vergilerde değişiklikler yapılacak.

Şu anki uygulamada, evinizi 5 yıl elinizde tuttuktan sonra sattığınızda değer artış kazancı vergisi ödeniyor. Ancak yeni düzenleme ve iddialara göre, kaç yıl olursa olsun, evi sattığınızda bu vergiyi ödemek zorunda kalacaksınız.

Net Bilgi Henüz Gelmedi

Henüz bu yeni yasanın detaylarına dair net bilgiler bulunmuyor. Ancak Hatice Kolçak’ın açıklamaları, bu verginin yürürlüğe girmesi durumunda, hem ev sahipleri hem de kiracılar üzerinde önemli bir etki yaratacağını gösteriyor.

Milyonlarca vatandaş, birikimlerini ev ya da arsa alarak değerlendirmeye devam ediyor. Ancak bu yeni vergi düzenlemesi, gayrimenkul yatırımlarını yeniden değerlendirmeyi gerektirebilir.

Ekonomik reformlar kapsamında gündeme gelen bu yeni vergi, gayrimenkul sektöründe büyük yankı uyandırdı.

İslam Memiş tüyo verdi! Cebindeki 200 TL 2 bin TL olabilir… İslam Memiş tüyo verdi! Cebindeki 200 TL 2 bin TL olabilir…

 

Kaynak: Haber Merkezi